Arkadaşlığın Önemini Anlatan Bir Kompozisyon Yazınız.

 Arkadaşlığın Önemini Anlatan Bir Kompozisyon Yazınız.


Hayatta insanın ailesinden sonra   ona destek olan, onunla güzel vakitler geçiren, her anında yanında  olan kişi,  arkadaştır.  Arkadaşlık öyle kuvvetli bir bağdır ki yeri gelir kardeşinize, annenize, babanıza anlatamadığınız duygularınızı sadece arkadaşlarınızla ya da arkadaşınızla paylaşmak istersiniz. Çünkü arkadaşlık kişilerin birbirine bağlılığıdır, sadakatidir, vefasıdır.

 

İnsanın iyi ve kötü günleri vardır ve elbette bu iyi ve kötü günler olmaya da devam edecektir. Çünkü yaşamın içinde ne mutluluk sonsuza kadar sürer,  ne de mutsuzluk.  İşte böyle zamanlar da en çok ihtiyaç duyacağımız, bize güven veren, bizi anlayan ve bizi yargılamadan dinleyen arkadaşlara ihtiyaç duyarız. Onlara anlatırız dertlerimizi, onlarla paylaşırız güzel ve en mutlu olduğumuz günlerimizi.

 

Arkadaş dediğin kişi her şeyden önce güvenilir ve sağlam kimse olmalıdır. Sır saklamayı bilmeli, kötü günlerinde yüzüstü  bırakıp gitmemelidir. Maddi ve manevi zor günler geçirdiğinde yanında olmalıdır, işi bitince eyvallah dememelidir ama bunu yapan sayısı  da çok azdır. Ne yazık ki günümüzün arkadaşlık dünyası o kadar çıkara dayalıdır ki ilişkiler iki dakika içinde başlamakta, iki dakika içinde de bitmektedir.

Hiç tanımadığımız biri ile hemen samimi olmaktayız, ya da hemen tartışmaya  başlamaktayız. Hal böyle olunca da insan ilişkileri de tuhaf bir görünüm almaktadır. Öncelikle arkadaşımızı iyi seçmeli, kim olduğunu, nasıl bir karakterde olduğunu zaman içinde onu gözlemleyerek öğrenmeliyiz. Yani arkadaşlık da sabır ister.

 

Zaman içinde kurulan arkadaşlıklar güvenin de sağlanmasıyla kalıcı olmaya başlar. Böyle olunca da arkadaşlık ilişkileri daha bir anlam kazanır ve  keyifli ve güzel günler başlar.  Arkadaşlar zorunlu sebeplerden dolayı şehir  ya da ülke değiştirseler bile aralarındaki bağı asla koparmazlar. Ben öyle arkadaşlar tanıyorum ki bir yıl hiç birbiri ile konuşmamış olsun bir araya gelince sevginin , saygının ve eskisi samimiyetin hiç kaybolmadığını gördüm. 
 

İşte böyle arkadaşlar lazım hepimize. Hemen her şeye darılan, alınganlık gösteren, sürekli beklenti içinde olan kişilerle arkadaşlık kurulmaz. Arkadaşlık karşılıklı sevgi, saygı ve muhabbete dayanır. İşte tüm bunlar olduğu zaman arkadaşlık ömür boyu ahirete kadar sürer. Siz yeter ki kalpten , iyi niyetli kimseler olun  ve arkadaş olarak da böyle kimseleri seçmeye çalışırsanız üzülmezsiniz.

4 yorum:

  1. gerçektankotumu

    YanıtlaSil
  2. Yarın konuşma sınavı var tenks💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯💯

    YanıtlaSil
  3. Konuşma sınavı için işime yarayacak inşAllah

    YanıtlaSil

Deneme