“Bir Yanda Mutluluk Ve Refah İçindeki Çocuklar, Diğer Yanda İse Afrika Çocukları Vardı.” Bu Söz İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Bir Yanda Mutluluk Ve Refah  İçindeki Çocuklar, Diğer Yanda İse Afrika Çocukları Vardı.”  Bu Söz İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Kıtlık, günümüz dünya sorunlarının en önemlilerinden biridir. Her ne kadar çoğumuz bunu yaşamıyor ve görmüyorsak da bunu yaşayan onca Afrika ülkesi, onca masum ve aç çocuklarımız vardır. Dünya nüfusunun bir  çoğu açlık sınırında bir çoğu da  ne acı ki açlıktan hayata veda ediyor. Afrika’da yeteri kadar iyi beslenemeyen annelerin çocukları da yetersiz bir kilo ile dünyaya gelmektedir. Daha ana karnında başlıyor açlık, yaşam mücadelesi ve sefalet. Orada evler sağlam değil, su kaynakları yok, bizim evlerimizdeki gibi çeşmeler yok, doğalgaz yok, tüp yok. 


İnsanoğlunun yaşam mücadelesi ile başlıyor orada her zorluk. Okul yok, çocuklar okula gitmek için kilometrelerce yol yürüyor, servis aracı falan da yok hani. Annelerin çocuklarına beslenme koyacak, yapacak hiçbir şeyi yok evde. Oynayacakları tek bir topları bile yok. Belki topun ne olduğunu bile bilmeyen, topun neye benzediğini bile bilmeyen çocuklar var orada. gözü yaşlı, günahsız çocuklar.

 

Beş yaşın altındaki çocukların  yarısı açlık sebebi ile ölmektedir dünya genelinde. Yeterli ve dengeli beslenmeden yoksun kalan bu çocuklarımızın bir kısmı vefat ederken,  bir kısmı da yarı aç yarı tok olduğu için çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Gelişimsel bozukluklar, beyin gelişimlerinin eksik olması, vücut gelişimlerinin eksik olması ..vb gibi. Tüberküloz, sıtma, AIDS  nedeni ile ölen binlerce çocuk…. Dünya nüfusuna yetecek kadar gıda varken ne yazık ki israf yüzünden buradaki çocuklar, açlık ile mücadele ediyor. Bizler çocuklarımıza zorla yemek yedirirken oradaki masum yavrucaklar ise bir tek ekmek kırıntısını bile bulamıyorlar.

 

 Bizim karnımız çok yemekten şişerken, onların karnı ise açlıktan şişmektedir. Onların göz ardı edilmesi, israfın dünyaya egemen olması ne insanlığa sığar ne Müslümanlığa. Bir yanda rahat ve mutlu yaşayan çocuklar. Aileleri yanında , her türlü istekleri ve ihtiyaçları gideriliyor üstüne bir de her şeyi de beğenmiyor çocuklarımız. Buldukları ile yetinmeyip daha fazlasını istiyorlar. Ya öbür taraftaki çocuklar ne olacak. Onlar insan değil mi? Onların da hakkı değil mi insanca yaşamak? Onların da hakkı vardır elbette. 


Çocukça yaşamak, aç kalmadan;  eğitimini tamamlayabilmek geri kalmadan ve insanca yaşamak diğerlerinden farkı olmadan. Bunu sağlamak çok zor değildir bence. Geçen gün internetten izlediğim bir videoda gözlerim yaşardı. Biz  ne için yaşıyoruz diye sorguladım kendimi? Gönüllü, kahraman doktorlarımızdan biri Afrika’ya gıda götürmüş ve oradaki susuzluktan ölen bir çocuğa su içiriyordu videoda.

 

Çocuğun o masum gözlerini, o yalvarır bakışlarını görmeliydiniz arkadaşlar. Gözleri ile teşekkür ediyordu doktora, doktor dayanamayarak ağladı. O çocuk ise suyu kana kana içti. Su yok, ekmek yok oralarda. Biz ise yetinmeyi bilmeyen insanlara dönüştük. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir diyen bir Peygamber’in ümmetiyiz ama ne yazık ki söz konusu israf olunca bu durumu hiç önemsemiyoruz. Gelin birlik olalım, kol kola verelim ve dünya çocuklarının ,çocukluğunu yaşaması için, aç kalmaması için israfa karşı gelelim ve oraya yardımlar gönderelim, insanlığa yakışır, insanca yaşamak olsun tek dileğimiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme