Dostlarınızı Seçerken Nelere Dikkat Edersiniz ?

 Dostlarınızı Seçerken Nelere Dikkat   Edersiniz?


Yaşam, iyisi ile kötüsü ile çabuk biten bir ömürden ibarettir.  Yaşadığımız süre içinde de tek başımıza yaşamak oldukça sıkıcı olur. Bu sıkıcılıktan bizi kurtaracak olan kişiler ise bizim en yakınlarımız, can yoldaşı diyeceğimiz arkadaşlarımız, dostlarımızdır. Ailemiz zaten önceliğimiz olduğu için onu saymıyorum bile. Dostlar bir telefon kadar bize yakın olan, nerede olursa olsun başımıza kötü bir olay geldiği zaman hemen yanımızda olmaya çalışan fedakar ve vefakar kimselerdir. Acılarımızda üzülen, mutlu olduğumuz anlarda bizimle mutlu olan cana yakın, insan gibi insan olan kimselerdir.


Dostlarımı seçerken şunlara dikkat ederim.


Dost dediğin kişi ilk olarak beni her halimle olduğu gibi kabul etmelidir. Benim fiziksel görünümüm ile alay etmeyen, beni insan olduğum için, iyi biri olduğum seven kişi olmalıdır.  Dost dediğin kimse ön yargılı olmamalıdır. İnsanların arkasından sürekli konuşan, onları bana kötüleyen, olur olmaz kimileri hakkında kafasından çeşitli yakıştırmalar yapan kimseyi kesinlikle dost olarak yanıma yaklaştırmam. Bugün başkası hakkında olmayan şeyleri konuşan yarın bana da iftira atar. Onun için boş ve çok konuşan dedikoducu kimselerin yanından bile geçmem. Herkese mavi boncuk dağıtan kimseleri dost olarak görmem. Bana ayrı, benim düşmanıma ayrı tavır ve tutum içinde olan, arkamdan kuyumu kazanları asla yakınımda bulundurmam.

 

Güvenilir olmalıdır. Hepsi çok önemlidir ama güvenilir olmak, emin olmak, kuşkuya kapılmadan ona her şeyini anlatabilmek… İşte benim dostum böyle olmalıdır. Dost denilecek kişide aradığım diğer bir husus ise  her şeye hemen inanmayan  kişileri severim. Gözü açık, geleceği tahmin edebilen, ileri görüşlü… vb.  İnsanların her zaman iyi olmadıklarını bilmeli, iyi niyetini kötü insanlara kesinlikle ihmal ettirmemelidir. Yalancı olmamalıdır. Dürüst olmalıdır.  Kıskanç biri olmamalıdır. Kıskançlık yerine örnek almaya bakmalıdır. Çünkü ben de başarılı olan insanları kıskanmam ve onları örnek almaya çalışırım. Çok önem verdiğim bir şey de dostumun güler yüzlü, anlayışlı ve hoşgörülü olmasıdır. Gülümseyen, tebessüm eden kişiler o kadar hoşuma gider ki. Samimi bir gülümseme, içtenlik en çok da dostlara yakışır zaten.

Dostum beni uyarmalıdır. Başarılı alanlarımı zaten bilir  ve mutlu da olur. Asıl önemli olan hatalarımı bana beni kırmadan diyebilmektir. Bana sürekli iltifat etmek yerine beni koruyan, kollayan , yeri geldiği zaman hatalarımdan dolayı beni uyaran kimseleri dost olarak seçerim. Dost olarak adaletli insanları severim. İnsan haklarına önem veren, haksızlık karşısında susmayan, mazlumun, yoksulun yanında olan kimseler benim için zengin bir hazine gibidir. Açık görüşlü,  aydın, okuyan, araştıran ve üreten insanları dost olarak seçerim.  Başarmak isteyen, azimli insanları, başarılı insanları dost olarak seçeyim ki ben de bir nebze de  olsa onlardan bir şeyler öğreneyim. Kendimi geliştireyim ve içinde yaşadığım dünyaya faydalı olayım.  Mesela içi boş insanları dost olarak seçmem. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun kitap okumayan, vaktini boş işlerde harcayan insan beni de harcayacaktır eminim buna. Onun için araştıran, sorgulayan, çalışan insanları takibe alırım ve dostumu da onların arasından seçerim. Türkü söylemek, dinlemek benim için çok önemlidir. Müziği seven insanları severim. Müziği seven insanlar genelde cana yakın olan kimseler oluyor, duyguları oluyor,  duyarlılıkları oluyor hayata.


Sokak hayvanlarını koruyan, doğadaki hiçbir canlıya zarar vermeyen kimseler eminim iyi insanlardır. İçinde şefkat ve merhamet sahibi olan kimseler benim için çok kıymetlidir. Yetimi, öksüzü sevindiren, onları mutlu eden kişileri zaten dost olarak görürüm. İçinde nefret olmayan, iyiliğe dair ne varsa, güzelliğe dair ne varsa bunu yansıtan ve çevresindeki kişileri de mutlu etmeye çalışan bencil olmayan kimseleri dost olarak seçerim. Dostluk ile ilgili şu anlamlı söz benim için her zaman yol gösterici olmuştur:

* “Yarasından taze kan sızan gönül ehline dostların yüzünü görmek merhem gibidir.” Mevlana Celaleddin Rumi.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme