Öğretmenlerin Öğrenciler Üzerindeki Etkisi Okulla Sınırlı Mıdır? Tartışınız.

 Öğretmenlerin Öğrenciler Üzerindeki Etkisi Okulla Sınırlı Mıdır? Tartışınız.


Öğretmenler yaptıkları ile, yaşattıkları ile öğrencilerin aklından çıkmayan ve onların ömür boyu hayatlarında iz bırakan değerlerdir. İçinde çocuk sevgisi , insan sevgisi olan ve çocuklara hayal gücünü ve öğrenme sevgisini aşılayan öğretmenler hiçbir zaman unutulmaz. Öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkisi okulla sınırlı olamaz. Yüzü güleç  olan, öğrencilerine gülen gözlerle bakan ve onları geleceğe hazırlamak için ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yapan öğretmenler asla unutulmaz.


 İnsanın ilk eğitimi aldığı yer her ne kadar aile olsa da bu süreci devam ettirecek olan kişiler öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizi bizim anne ve babamız gibi bize yakın olan, bizi  seven ve bizi yargılamadan dinleyen, kabul eden hoşgörülü insanlardır.  İçinde şefkat ve merhamet olan, başka insanlara karşı nazik olan, dilini iyi kullanan ve güzel ahlaklı olan öğretmenler çocuklar için güzel örnek olur. Böyle kimseler asla unutulmaz. Ondan güzel şeyler gören öğrenci de gelecekte bir meslek sahibi olduğunda öğretmeni gibi iyi insan olmaya, nazik olmaya özen gösterir.
 İyi öğretmenler öğrencileri için alın teri döken, onlar için gece gündüz durmadan çalışan kimselerdir. Böyle öğretmenler olduğu zaman da çocuklar bunun farkına varır ve o öğretmenlerinin emeğini hayatları boyunca unutmazlar. Mesela çevremize baktığımızda yaşlı teyzelerden, dedelerden hep şunu duyarım: “Bizim bir öğretmenimiz vardı ki öyle kibar öyle iyi insandı ki. Benim kimi yeteneklerimi o öğretmen ortaya çıkardı ve benim geleceğim için beni aydınlattı, gerekli yerlere yönlendirdi. 


İyi insan olmamız için, dürüst ve güvenilir insanlar olmamız için uğraştı ve kendisi de asla yalan söylemezdi, güvenilir ve dürüsttü gibi laflar duyarız büyüklerimizden. İşte üstünden yıllar geçse de iyi öğretmenler, böyle güzel insanlar yaşamlarımızda kalıcı bir iz bırakır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme