“Kahramanlık, Vatan Sevgisi” Gibi Duygulara Sahip Olmayan Biri Savaşabilir mi? Neden?

 “Kahramanlık, Vatan Sevgisi” Gibi Duygulara Sahip Olmayan Biri Savaşabilir Mi? Neden?

 

Her milleti bilmem ama bizim kıymetli insanlarımız için, güçlü milletimiz için vatan sevgisi, vatana bağlılık insanın en önemli  amacıdır. Vatanını sevmeyen, vatanını korumaktan aciz olan millet ya milletler kısa sürede yok olmaya mahkum kalmışlardır. Bizim yürekli askerlerimiz, emektar kadınlarımız, deneyimli büyüklerimiz kahraman olayım, bana kahraman desinler diye değil de vatan sağ olsun, vatanım kurtulsun da gelecek kurtulsun, diye hareket ederek yola çıkarlar.

 

Bu yolculuk sonunda yaşamlarını kaybedenler şehit olur, kalanlar ise gazi olur zaten. Kahramanlık vasfını onlara millet verir.  İşte o zaman ölümsüz kahraman olur o vatansever evlatlar. İçinde zerre kadar vatan sevgisi olmayan kimsenin,   vatana bağlılığı da  söz konusu olmaz.  Ülkelerinde savaş çıktığı için savaşa katılmak istemezler ama savaş zorunlu olunca istemeyerek de olsa savaşmaya gider. Gittiği savaşta başarı ile dönemez. Çünkü ülkesini korumak için, vatan topraklarını korumak için canını koymamıştır ortaya.  Hep geri planda kalmış, savaşıyor gibi yaparak göz boyamaya çalışmıştır böyle kimseler. Haliyle böyle ülkenin tembel insanları da  savaştan yenilgi ile döner ülkelerine. Tabi ülke diye bir şey kaldıysa.

 

 Kısacası kahramanlık duygularına, vatan sevgisi gibi duygulara, vatanım benim namusum, onurum gibi duygulara kapılmayan insanlar savaşsa bile bu yeterli olmaz. Çünkü tüm gücünü, yüreğini, alın terini koymamıştır ortaya. Korkak davranmıştır. Korkak olduğu için de korkak olmayanlar onları egemenliği altına alır ve böyle olunca da köle olarak başka devletlerin egemenliği altında yaşamaya devam eder böyle millet ya böyle milletlerin fertleri. Vatan için cengaver insanlar yetişmelidir bir ülkede. “Ya istiklal ya ölüm” parolası ile yola koyulmalıdır vatanın kahraman ve koca yürekli insanları.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme