“Çocukluk” Adlı Şiiri Hikâye Türünde Kurgulayarak Yazınız. Daha Sonra Yazdıklarınızı Gözden Geçirip Anlam Bütünlüğünü Bozan İfadeleri Düzeltiniz.

 “Çocukluk” Adlı Şiiri Hikâye  Türünde Kurgulayarak Yazınız. Daha Sonra Yazdıklarınızı Gözden Geçirip Anlam Bütünlüğünü Bozan İfadeleri Düzeltiniz.


 Sabah erkenden kalktığımda güneş yeni doğuyordu. Güneş’in doğuşunu izlemek bana zevk verirdi. Müthiş bir duyguydu güneşin doğuşunu izlemek. Güneşin doğuşunu izledikten sonra koşarak elimi, yüzümü yıkamak için lavobaya gittim. Güzelce elimi ve yüzümü yıkadım. Saçlarımı hafiften ıslatarak güzelce taradım. Elimi, yüzümü sabunladıktan sonra annemin askıya astığı pamuk gibi beyaz havluyla yüzümü bir güzel sildim. Sonra kahvaltıya gittim. Annem kahvaltıda sıcacık tost yapmıştı. Ben tostu çok severim. Özellikle de kaşarlı ve sucuklu tostu. Onu yedikten sonra okul kıyafetlerimi giyip okula doğru yol aldım. Bu arada ben ortaokul ikiye gidiyorum.  Adım Elif.  Dört çocuklu bir ailenin iki numarasıyım. Yaşadığım şehir ise Amasya . Neyse konuma döneyim.


 Bugün okulda çocukluğumuzdaki oyunlarımızdan, hayallerimizden bahsedeceğim için çok heyecanlı ve bir o kadar da mutluyum.  İşte şimdi sınıfa geldim. Öğretmenimiz sınıfa girdi ve hepimiz ayağa kalktıktan sonra yerlerimize oturdum. Öğretmen hâl hatır sorduktan sonra derse başladı. Çocuklar haydi bakalım çocukluğunuzdaki hayallerinizden, hayalinizde oynadığınız oyunlardan bahsedin dedi. Herkes el kaldırdı ama öğretmen önce Ömer Asaf’a söz hakkı verdi. Ömer konuşmaya başladı. Çocukken abimle birlikte oda oda gezerdik, odalarımızda top oynardık. Odamızı halı saha gibi hayal eder, oradan oraya koşardık öğretmenim dedi. Odanın içinde tahtadan yapılmış atlarım olduğunu hayal eder , onlarla gezerdim. Annemin kurduğu sofralarda gizli yerlerim olur ve onu abimden başka kimseye söylemezdim. Çünkü bu abimle aramızda sırrımızdı dedi. Öğretmen Ömer’in hayalini çok beğendi ve  bu defa da Hasan’a söz hakkı verdi. Hasan konuşmaya başladı. 


Benim hayallerim şunlardı öğretmenim dedi. Bir leğene annem su koyar ben de o suya ellerimi sokardım. Ellerimin hamsi olduğunu hayal eder ve bundan büyük zevk alırdım. Leğeni de koca bir deniz gibi görür ve o denizde kendimi çok özgür hissederdim dedi. Hasan’ın hayalleri de çok beğenilmişti. Daha sonra öğretmen bana söz hakkı verdi. Ben de şunları söyledim:  Benim hayalimde küçük kurşun askerlerim olurdu. Onlardan dev bir ordu kurduğumu hayal ederdim ve o ordu ile dünyadaki tüm ülkeleri yöneteceğime inanırdım ve bunun için de  kendimi çok güçlü ve mutlu hissederdim dedim. Yelkenlerim olurdu  ve o yelkenlerle denizleri aşar ve sevdiklerimin yanında giderdim. İstanbul’daki halama, Almanya’daki dayıma kavuşurdum.  Daha birçok sevdiğime kavuşurdum, öğretmenim dedim. Öğretmenim benim hayallerimi de çok beğenmişti. Daha sonra diğer arkadaşlarım da hayallerini anlattıktan sonra ders sona erdi. O gün çok güzel bir gün olmuştu. Çünkü hepimiz çocukluğumuzda oynadığımız oyunları, hayalini kurduğumuz evleri, oyuncakları, kıyafetleri  vb  çocukken nasıl bir şekle soktuğumuzu ve hayal ettiğimizi anlatmıştık.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme