“Eğitimde Aile Daha Etkilidir.” Bu Konu İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.

 “Eğitimde Aile Daha Etkilidir.”   Bu Konu İle İlgili Konuşma  Hazırlayınız.

 

Eğitimde ailenin önemi ile ilgili konuşmama geçmeden önce ilk olarak eğitimin ne demek olduğunu söylemek isterim.


Sevgili öğretmenim, değerli sınıf arkadaşlarım!


Eğitim demek;  Bireyin; zihinsel, duygusal ve bedensel olarak sahip olduğu yeteneklerini belirlenen amaç doğrultusunda geliştirmesidir. Bilgi kazanmak, davranışlarını geliştirmek yolunda atılan adımların hepsi aslında eğitimin içinde  yer almaktadır. İsteyerek ve kasıtlı olarak değişimler geçirmeyi de eğitimin bir parçası olarak gösterebiliriz.


Eğitimde ailenin daha önemli olduğu konusuna gelince ise şunları söylemek isterim:


Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım!


Bir toplumun temel yapı taşını oluşturan aile birimi elbette o temel yapı taşının içine eğitimi de koymaktadır. Çünkü eğitim ile belli davranışlar , belli eylemler çocuklara aileleri tarafından kazandırılır. Bir çocuğun ya da çocukların eğitiminde aile  elbette ki daha fazla öneme sahiptir. Okulda ne kadar ders anlatılırsa anlatsın, çocuk okulda öğrendiklerini eve gelince devam ettiremiyorsa, o çocuğu yönlendirecek aile bireyleri yoksa ve çocuğun eğitimine destek olacak en ufak bir çaba harcanmıyorsa işte o çocuk , istenilen düzeyde başarı gösteremez. Bunu sadece akademik başarı anlamında da sınırlayamayız. 


Eğitim demek sadece ders çalışmak, kitap okumak ya da ezber edinmek değildir. Eğitim her şeyi ile bir bütün olan kavramdır. Bunun içinde güzel davranışlar sergilemek, iyi bir ahlaka sahip olabilmek, yalan söylememek, güvenilir ve dürüst olmak vb. İşte bunları sağlayanlar ise ailedir. Ailede atılır her şeyin temeli.


Sevgili arkadaşlarım!


 Aile  veya ailelerin  yetiştirdiği çocuklar zamanı gelince topluma karışacaktır. Bu çocuklar güzel yetiştirilmişse o toplum için aydınlık olacak, kötü yetiştirilmişse o toplum için felaket olacaktır. Belirli bir ahlak çerçevesinde yetiştirilmiş çocuklar topluma katkı sağlayacaktır. Bu çocuklar ileride iyi anne, baba, iyi iş arkadaşı , iyi komşu vb olacaktır. Ailesi tarafından iyi yetiştirilmeyen, iyi bir ahlak kazanmayan çocuklar da psikolojisi bozuk yetişkinlere dönüşecek ve bu da o toplum ya da toplumlar için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.  İşte bunun içindir ki bireyin eğitiminde ailenin son derece önemi vardır. Bunu da kimse yadsıyamaz.Ailedir çocuğuna gelenek ve göreneklerini öğreten, dilini öğreten topluluktur. Kültürünü öğreten ve çocuğuna yardımlaşmayı dayanışmayı öğreten ya da  tam tersi de olabilir. Bencil olmayı, merhamet duygusundan yoksun olmayı da öğreten ailedir. Çünkü ne yazık ki her aile ya da aile bireyleri iyi ve erdemli bireyler olmayabilir. Bunun acısını da en fazla çocuklar çekiyor. İşte burada da görüldüğü gibi çocuğun eğitiminden ve daha birçok kazandığı olumlu ya da olumsuz davranışında aile her zaman daha ön planda olacak ve olmaya da devam edecektir. Beni sabırla dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim, sağ olun var olun.

 

1 yorum:

  1. biraz basit kalmış sanki, belgeler ve örnekler ile desteklenmiş bir metin olabilirdi fakat yinede teşekkürler.

    YanıtlaSil

Deneme