“En İyi İntikam, Düşmanınız Gibi Olmamaktır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “En İyi İntikam, Düşmanınız Gibi Olmamaktır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsanlarla ilişkilerimizde çeşitli sorunlar yaşayabiliriz. İyi zannettiğimiz,, iyilik ettiğimiz kişiler gün gelir bizim düşmanımız olabilir. Bu hayatın farklı bir yönüdür aslında.  Düşman ise kötü niyetlidir ve kişiyi yıpratmak, mutsuz etmek için uğraşır. Yaşadığınız çoğu acıların nedeni düşmanlardan kaynaklanabilir. “En iyi intikam , düşmanınız gibi olmamaktır.” sözü ile anlatılmak istenen ise düşman gibi olarak onun seviyesine düşmememiz gerektiğini söylemek istemiştir.


İntikam aldığımız zaman biz de kötülük yapmış oluruz ve o kötü kimseden bir farkımız kalmamış olur. Oysa intikam almadığımız zaman, insan olarak kalmaya devam ettiğimiz zaman belki o düşman bile yaptığından utanacak ve pişman olacaktır. O da iyi insan olma yönünde eğilim gösterecektir. İntikam haktır ama alınmasa insanı daha insancıl yapar ve kişinin kalbinin kin ve nefretle dolmasını engeller. Düşmanca tavırlar bir yana bırakılmalı, iyi insanlar iyi olarak, sevgi dolu ve merhamet dolu olarak kalmaya devam etmelidir.


 

 Kötü insanlar gibi olduğumuz zaman çocuklarımız da kötülüğü öğrenecek ve bundan dolayı da onlar da kötü insan olmaya , intikam hırsı ile kalplerini kinle doldurmaya devam edecektir. Hal böyle olunca da iyilik yapan insanlar azalacak, kötülükler her yere virüs gibi yayılacaktır. Bunun için her zaman iyi olmalıyız, affetmeyi ve unutmayı bilmeli, düşmana bile örnek olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme