Çocuk Yetiştirmek İle İlgili Özlü Sözler

 Çocuk Yetiştirmek İle İlgili Özlü Sözler


 

Çocuklarımız sevmeye, sevilmeye layık olan, aydınlık bir gelecek kurmayı hak eden en değerli hazinelerimizdir. Anne ve babalar çocuk yetiştirirken çok dikkatli olmalı ve çocuklarına iyi yönde örnek olmalıdır. Kendimizin yapmadığı olumlu davranışları çocuklarımızdan beklememeliyiz. Çünkü biz ne yaparsak çocuklarımız da onu yapacaktır. Çocuklara önce iyi bir insan olmayı öğretmeli ve daha sonra ise onların hayatta başarılı olmaları için, hayata karşı tutunmaları için özdenetimlerinin olmasını sağlamalıyız. Çünkü onlar  gelecekteki yeni nesillere yön verecek büyük kişilere dönüşecektir. 


Çocuklarımıza değer vermeliyiz, onları koşulsuz sevmeliyiz. Onları şiddetle eğitmek en büyük acizliktir. Onları şiddetle değil sevgi ile eğitmeliyiz ve onları o kadar çok sevmeliyiz ki onlar da kendi yaşamlarında başkalarını sevmeyi öğrensinler ve insanlığı yaşatsınlar.


Çocuk yetiştirmek ile ilgili özlü sözler şunlardır:


* “Çocuklar büyüklerin sözünü dinlemekte hiçbir zaman başarılı olmadılar, öte yandan, büyükleri taklit etmekte hiç başarısız olmadılar.”  James Baldwin.


* “Çocukların yarın neye dönüşeceklerinden korkuyoruz, ama onların bugün de birer birey olduklarını unutuyoruz.”  Stacia Tauscher.


* “Çocuklarımızı seviyorsak ve gelişmelerini istiyorsak, onlara daha az değil, daha çok zaman ve oyun oynama fırsatı tanımalıyız. Yine de politika yapıcılar ve güçlü hayırseverler bizi ters yöne doğru itmeye devam ediyor. Daha fazla eğitim, daha fazla test, çocuklara daha fazla yetişkin yönelim ve daha az serbest oyun fırsatı veriyoruz. Bizi ne bekliyor, farkında mıyız? “ Peter Gray.


* “Okul öncesi çocuklarımızın yapacağı işler muhtemelen henüz mevcut olmadığından, önceliğimiz onlara uyum sağlama, sorgulama, sorgulama ve işbirliği yapma becerilerini öğretmektir… yaşam becerileri. Alfabe gibi katı kavramlardan çok daha kullanışlı.”  Caroline Bellouse.


* “Çocuklarınıza özdenetim kazandırın. Kötü eğilimleri doğru ve mantıklı bir iradeye tabi tutma alışkanlığı edinsinler. Böylece kendi geleceklerini çok güzel şekillendirirler.” Benjamin Franklin.


* “Sevgi en yüce iletişim biçimidir. İhtiyaçlar hiyerarşisinde sevgi, kişinin insanlığının yüce geliştirici ajanı olarak durur. Bu nedenle, sevgi öğretimi tüm çocukluk müfredatının temelini oluşturmalıdır. Diğer tüm konular bu tür öğretimden doğal olarak gelişmelidir.”  Ashley Montagu.


* “Bir çocuğu cesaretlendirmek, aşağıdaki kritik yaşam mesajlarından bir veya daha fazlasının sözle veya eylem yoluyla geldiği anlamına gelir: Sana inanıyorum, sana güveniyorum, bunun üstesinden gelebileceğini biliyorum, Dinleniyorsun, İlgileniyorsun çünkü sen benim için çok önemlisin. “ Barbara Coloroso.


* ““Bir toplumun asıl ruhunu en iyi gösteren şey o toplumda çocuklara nasıl davranıldığıdır.”  Nelson Mandela, Eski Güney Afrika Başkanı.


* ““Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir.” İbni Sina


* “Bebeğin yaptığı şeyi gözlemlerken, takdir ederken ve eğlenirken her ebeveynin ve öğretmenin hissedebileceği zevki aktarmaya çalışıyorum. Bu tutum, eğitim ortamımızı endişeden neşeye dönüştürür. Yapabilecekleri ve doğal olarak yaptıkları için takdir edilen ve bundan zevk alan bir çocuğun faydaları hakkında kimse tartışabilir mi?  Bu konunun o kadar basit, o kadar önemli olduğuna ve abartılamayacak kadar önemli olduğuna inanıyorum.”  Magda Gerber.


* “Küçük bir çocuk için oynamak ve öğrenmek arasında bir ayrım yoktur; ‘sadece eğlence için’ yaptığı şeyler ile ‘eğitici’ olan şeyler arasında. Çocuk yaşarken öğrenir ve yaşamanın keyifli olan herhangi bir bölümü de oyundur. “ Penelope Leach.

*“Sağlam çocuklar yetiştirmek, arızalı insanları düzeltmekten kolaydır.” – Frederick Douglass.


*“Dünyadaki dürüst ve gerçek sözlerin neredeyse tamamı çocuklar tarafından söylenmektedir.”   Oliver Wendell Holmes.


* “Çocuklar size pek çok şey öğretebilir. Mesela sabrınızın sınırının ne olduğunu!” –Franklin P. Jones.


* “Oyunlardan sanki ciddi öğrenmenin yorgunluğunu atmak için yapılan faaliyetmiş gibi söz edilir. Oysa oyun, çocuklar için ciddi öğrenme demektir. Oynamak aslında çocukluk sırasında icra edilen bir meslektir.”  Fred Rogers.


* ““Çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi hediyeler sorumluluğun temelleri ve özgürlüğün kanatlarıdır.”  Danis Waitley.


* “Her zaman çocuklarınıza iyi geceler öpücüğü verin, çoktan uyumuş olsalar bile.”  H. Jackson Brown.


* “Çocuklar yaş çimento gibidir, üzerlerine ne düşse iz bırakır.”  Haim Ginot.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme