“Acele Bir Ağaç, Meyvesi Pişmanlıktır.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Acele Bir Ağaç, Meyvesi Pişmanlıktır.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 


Bir iş aceleyle yapıldığı zaman, sabırsızlık ve telaşla yapıldığı zaman o işin sonucu da pişmanlık olur. Acele ile yapılan işte plan olmadığı için,  yapılan işten  bir verim alınmaz ve bunun sonucunda da hem zaman kaybı yaşanmış olur, hem de başka kayıplar yaşanmış olur.  Sağlıklı bir sonuç elde etmek için, akıllıca hareket etmeliyiz ve işlerimizi aceleye getirmeden, sabırlı bir şekilde yapmalıyız . Böyle yaptığımız zaman da sonuç daha güzel ve daha muhteşem olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse;  Yarın matematikten bir sınavımız olduğunu düşünelim. Matematik dersini her gün  tekrar etmeyip çalışmayı aceleye getirip son güne bıraktığımız zaman o sınavdan da çok iyi not lamayız. Zamanında matematiğe iyi bir şekilde çalışmadığımız için pişman oluruz ve düşük nota razı oluruz.


 

 Başka bir örnek ise şunu verebiliriz:  Kadınlar genelde kilo problemi yaşarlar. Yıllarca yenilen yemeklerin sonucu kilo alınır ve bu kilonun da bir anlık kararla hemen verilmesi istenir. Kilo vermek için günlerce aç kalınmaya ve çok az yiyerek bir anda kilo verilmeye çalışılır. Bu acele ile yapılan sağlıksız diyet kişiye kısa zamanda kilo verdirse de kişi tekrar eski yeme şekline döndüğü zaman verdiği kilonun daha da fazlasını alır. Onun için kilo vermede de acele etmemek gerekir.

 

 

Acele edildiği zaman  çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabilir ve bunun sonucunda da en büyük zararı kişi görür. Kilo vermeye zamana bıraksa, belli bir plan ve program dahilinde, doktorlar gözetimimde kilo verilmeye çalışılsa daha sağlıklı sonuçlar ve daha kalıcı sonuçlar elde edilir.  İşte tüm bunlar için her  işte sabırlı olmak gerekir, pişmanlık yaşamamak için işler aceleye getirilmemelidir.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme