"Eğitimde Robotlar Öğretmenlerin Yerini Tutabilir." Konulu Münazara Yazınız.

 Eğitimde Robotlar Öğretmenlerin Yerini Tutabilir Konulu Münazara Yazınız.


 

Bilim ve teknoloji her alanda yaşamımıza girmeye devam etmektedir. Teknolojik aletler, hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda bize çok şey de öğretmektedir. Teknoloji her alanda olduğu gibi  eğitim alanında da hayatımıza girmiştir. Eğitimde robotlar öğretmenlerin yerini alabilirler çünkü yeni geliştirilen teknolojik ürünler, empati kurma yeteneğine sahip olan robotlar çocukların daha çok ilgisini çekmektedirler. Yapılan bir ankette ise çocukların robotları daha etkili dinlediği de ortaya çıkmıştır. 


Yine yapılan başka  araştırmaya göre önümüzdeki yirmi yılda  öğretmenler kendilerini öğrencilerine kanıtlamak için, kendilerini daha çok geliştirebilmek için bir baskı altına girecek. Video temelli eğitimin  ve online eğitimin ilerlemeye  başlaması ile eğitimdeki değişim  iyice hissedilmeye başlanmıştır. Kaldı ki  eğitim-öğretim alanında her gün inovasyon adında yeni bir gelişme yaşanmakta ve buna her gün  bir yenisi eklenmektedir. Özellikle yapay zeka alanındaki ilerlemelerle birlikte eğitim süreçlerine robotların dahil edilmesi konusunda çalışmalara da başlanmıştır. Sizlerin eğitimde öğretmenlerin yerini asla robotlar tutamaz dediğini de duyar gibiyim. 


Duruma şöyle göz attığımızda evet kimi nitelikli öğretmenlerin yerini robotlar tutamayabilir ama şunu da kabul etmek gerekir ki dünyada görev yapan her öğretmen nitelikli ve kendini geliştirmiş bir yapıya sahip olan kimseler değildir. Çocuklar arasında ayrım yapan, çocuklara başarılı olması konusunda çeşitli yönlerden baskı yapan öğretmenlerin yerine;  baskı yapmayan, çocukları her ne kadar duygusal olarak anlamasa da onlara baskı yapmayan, onlara çok sayıda şeyler öğreten  robot öğretmenlerin olması da daha iyi olmaz mı sizce.  Bence öyle öğretmenlerin yerine öğrencilere daha iyi davranan ve onlara her şeyi öğreten robot öğretmenlerin eğitime girmesi de son derece çocuklar için büyük kazanım sağlayacaktır. Robotların nasıl  bilgili olduğunu, öğretmenlerin yerini nasıl daha kolay tutabileceğini şu örnekle de açıklayabilirim:  Finlandiya’nın Tampere şehrindeki bir ilköğretim okulunda pilot uygulamaya başlanmıştır. Bu pilot uygulamada şunlar yaşanmıştır:   “Elias” isimli robotlar öğrencilerin yabancı dil eğitimine destek vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. . Elias adındaki bu robot yirmi üç çeşit dil bilmektedir.23 dil konuşabilen robotlar öğrencilerin sorularına yanıt verebilecek gerekli yazılıma sahip olarak eğitime kazandırılmıştır.


  Elbette burada öğretmenleri kötülemek ya da onları bilgisiz olarak nitelemek değildir maksadım ama dünyada o kadar hızlı gelişmeler oluyor ki hiçbir şey, hiçbir şeyin yerini asla tutamayacak diye kesin bir yargıya varmak da hiçbir zaman mümkün olmayacaktır sevgili arkadaşlarım. Bazen mümkün olmaz dediğimiz şeyler bizi mümkün olup bizi şaşırtabiliyorsa robotlarda belki öğretmenlerin yerini tutabilir şaşırmamak gerek.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme