K Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 K Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları


 

Kabahat samur kürk olsa, kimse üstüne almaz:   Ceza almamak için kimse suçu ben işledim demez.  Suç işlememeli, bir suç işlediğimiz  zaman ise bunu asla başkaları yapmış gibi göstermemeli, insanlara iftira atmamalıyız.


 

Kelle sağ olsun da külah bulunur: İnsan sağlıklı olsun da iş  her türlü bulunur, para her türlü kazanılır.

 

 

Keçinin uyuzu , çeşmenin gözesinden  (gözü) içer suyu:  Keçi biraz aksi ve inatçı hayvandır. Kimi pis kimseler de  durumlarına bakmadan en iğrenç şeyleri yaparlar, tiksindirici hareketlerde bulunurlar.

 

 

Kadının fendi erkeği yendi:   Kadınlar cilve yaparak naz yaparak erkeği çabuk kandırıp erkeklere istediklerini yaptırırlar. İşte bunun için duygulara egemen olmalı, daha sonra pişman olunacak hatalar yapılmamalıdır.

Kar kutuda, para pintide eğleşir:   Güneşin girmediği yerde kar da durmaya devam eder. Parasını yemeyi bilmeyen kimselerin de parası tükenmez ve para sahibinde kalır. Para biriktirmek için boğazımızdan kesmemeliyiz ve pintilik yaparak kendimizi ihmal ederek hiç bir fayda sağlamayız.


 

Kardeşten karın yakın, kulaktan burun yakın:  İnsan eşi ile bir bütündür. Eşimizle hayatımız ömür boyu sürdüğü için onunla kardeşten daha samimi ve daha yakın oluruz.


 

Kırk dereyi bir tepe( belen) keser:   Derelerin sayısı fazla olsa da  tepeye çıkılınca derenin yönü de değişir. Nitelikli ve istikrarlı kimseler  niteliksiz ve kararsız çok kişiyi geri püskürtebilir.


 

Keserin tıkırtısı  gündeliğe  göredir:  Gündelik çalışan işçi insanlarımız aldığı gündeliğe göre çalışır. Çalıştırdığımız kimselerin hakkını zamanında ve tam olarak vermeliyiz.  Böyle yaptığımız zaman sonuç da güzel olur. Verimli bir iş çıkmış olur.

 


Kedinin gideceği yer samanlığa kadardır:   Kedi kaçsa bile en fazla samanlığa kadar gider. Suçlu kimseler ise ne kadar kaçarsa kaçsın kendi tanıdığı çevreden fazla uzaklaşamaz. Bunun için de suçlu kimseler kendi çevrelerinde aranmalıdır, çok uzağa kaçamazlar.

 


Kırk yıl yağmur yağsa,  mermere geçmez:   Mermer yağmur ve neme dayanıklıdır. Onun için yağan yağmur mermerin yapısına zarar veremez.  Kararlı ve dayanıklı kimseleri de kimse baş koyduğu yoldan geri çeviremez.


 

Kırk yıl kıran olmuş, eceli gelen ölmüş:  Koşullar ne olursa olsun, ecel gelmeden hayata veda edilmez. Kişi ancak eceli geldiği zaman yaşamını kaybeder. Salgın, bulaşıcı hastalık olsa bile kişinin eceli gelmediyse o kişi vefat etmez.

 

Kocamış tilki  faka basmaz:  Deneyimli tilki kolay kolay tuzağa düşmüş. Yaşlı , bilgili ve deneyimli kimseler de  tuzağa düşmez ve işlerini iyi yaparlar.

 


Kiraz güzelliğine mağrur olduğu için  kurtlanmış: Kiraz ne kadar güzel olursa  zamanla kurtlanabilir. Kendini beğenen , güzel olan kimseler de böyle olmaya devam ettiği sürece yalnız kalırlar ve çevrelerinde kimse kalmaz.

 


Kişi anasından üryan doğar: Her insan doğuştan çıplak doğar ve her insan eşit olarak dünyaya gelir.  İşte bunun için de kimse kimseye üstünlük sağlamamalı, insanlar dayanışma içinde olmalı, kimse aç ve açıkta bırakılmamalıdır.


 Kuşa süt olsaydı anasından olurdu:   Kuş süt ile karnını doyurmaz, süt ile karnını doyursaydı anası  onu beslerdi. Bize gerekli olan yardımları yakınlarımızdan görmediysek yabancı kimselerden hiç görmeyiz.


 

Kurdun adı çıkmış, tilki dünyayı yakmış: Kurdun adı bir kere kötüye çıkmış ve kötü olarak etiketlenmiştir. Oysa tilki kurnazlığı ile her işini halleder. Sinsi ve kurnaz kimselere karşı dikkatli olmalıyız. Onlar kurt sandığımız kimselerden daha tilki çıkabilir. Çünkü tilki bazen büyük zararı verir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme