“Kendisine Faydası Olmayanın Kimseye Faydası Olmaz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Kendisine Faydası Olmayanın Kimseye Faydası Olmaz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Kişi, kendisini sevmediği zaman, kendisine değer vermediği zaman, kendisine öz saygısı olmadığı zaman  henüz insan olma kabiliyetine erişmemiştir bence. Kendisini sevmekten maksadım bencil olmak değildir. Kibirli olmak, insanlara tepeden bakmak hiç değildir. Kendini sevmek demek kendine zaman ayırmak, kendini geliştirmek için farklı tür kitaplar okumak ve sabit fikirlilikten kurtulmaktır. İnsan kendine nasıl faydalı olur konusuna gelecek olursak şunları söyleyebiliriz.  İlk olarak işe kendimizi sevmekten başlamalıyız.

 


Kendimizi sevdiğimiz zaman, başkalarını da severiz. Kendimizi affettiğimiz zaman başkalarını da affederiz ve böylece süreç devam eder. Kendisine faydalı olmayanın kimseye faydası olmaz. Çünkü sen kendin için, kendini geliştirmek için hiçbir eylemde bulunmamışsın ki başkalarına ne faydan dokunsun. İnsan önce kendi ruhunu iyileştirmeli, kendine yönelmeli ve daha sonra başkalarını iyileştirmeye çalışmalı ve başkaları yararına işler koymalıdır. İşte bu yapıldığı zaman mutlu olunur ve insan insana fayda sağlayabilir. Kendimize faydamızın dokunması için de şunu yapmalıyız. Sevdiğimiz iş ne ise, yani hangi işe yatkınsak o işi yapıp o alanda kendimizi geliştirmeliyiz.

 

Sevdiğimiz  işi yapınca bundan maddi kazanç sağlarız hem de manevi kazanç . Böyle olduğu zaman da başkalarının da ruhuna iyi geliriz, başkalarının da mutlu olması için elimizden geleni yaparız. Yeter ki önce kendimizi iyileştirelim, kendimizi olduğumuz gibi görüp koşulsuz sevelim. Hayatımız kendimiz yön verelim. Sorumluluklarımız yerine getirmeye çalışalım. Böylece hem kendimize hem de içinde yaşadığımız topluma da faydalı oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme