Küçük Hanımlar, Küçük Beyler! Sizler Hepiniz Geleceğin Bir Gülü, Yıldızı, Geleceğin Işığısınız. Memleketi Asıl Işığa Boğacak Olan Sizsiniz. Kendinizin Ne Kadar Önemli ve Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız.

 Küçük Hanımlar, Küçük Beyler! Sizler Hepiniz Geleceğin Bir Gülü, Yıldızı, Geleceğin Işığısınız. Memleketi Asıl Işığa Boğacak Olan  Sizsiniz. Kendinizin Ne Kadar Önemli ve Değerli Olduğunuzu  Düşünerek Ona Göre Çalışınız.

 


 Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cumhuriyetin neferi Mustafa Kemal Atatürk ülkesini nasıl çok seviyorsa ülkesinin evlatlarını da o kadar çok sevmiştir. Çocuk sevgisi,  çocuğa  olan şefkat ve merhamet onda bir hayli fazlaydı. Mustafa Kemal  çok kitap okuyan, ülke sorunları ile ilgili konuların nasıl çözülmesi gerektiği konusunda sabaha kadar kafa yoran, durmadan  ülkesi için bir şeyler yapma peşinde koşan bir liderdi. Bir ülkenin kalkınmışlığının yolu elbette bilim ve  fen sayesinde gerçekleşir. O ülkenin geleceğini belirleyen, o ülkeye bilimi ve fennin ışığını yayacak olan ise bugünün küçük hanımları olan, küçük beyleri olan çocuklarımız, evlatlarımızdır. Onlar geleceğin yıldızı, güneşi, ışığıdır. Çocuklarımıza kendilerinin ne kadar önemli olduğunu onları koşulsuz severek  göstermeliyiz. Kendilerine kıymet veren, kendisine güveni ve öz saygısı olan bireyler yetiştirmeliyiz. Kendi kıymetinin farkında olan, kendini seven çocuk da kendine ve içinde yaşadığı topluma faydalı olmak için okuyacaktır, çalışacaktır ve ülkesini aydınlık yarınlara ulaştırmak için var gücü mücadele edecek ve bu mücadelesi sayesinde de ülkesini aydınlığa boğacaktır. Mustafa Kemal çocuklara kendilerinin ne denli önemli olduğunu düşünerek çalışması gerektiğini söyleyerek şunu anlatmak istemiştir. Çalışan çocuk, okuyan, araştıran çocuk bunu kendi için, kendi geleceği için yapıyordur. İleride mutsuz olmamak için, rahat bir hayat için, maddi sıkıntı çekmemek için  yapmalıdır. 


Ülkesini, vatanını yüceltmek için çalışmalıdır. Ülkesinin ne kadar gelişmiş bir ülke olduğunu başka ülkelere de ispat etmek için çalışmalıdır ve durmadan yoluna devam etmelidir. Bağımsızlık için, cumhuriyet için, demokrasi için, özgürlük için çalışmalıdır çocuklarımız ve elbette ki mutlu olmak için, mutluluğu hayatına yaymak için çalışmalıdır evlatlarımız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme