U ve Ü Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

U  ve Ü Harfi İle İlgili  Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 


Ucuz satan tezcek satar:   Ucun malın alanı da çok olur. Satıcı olan kimse her şeyin iyisini satmaya çalışmalı, müşteriyi aldatmamalıdır.

 

Uzayan kol bizden olsun:   Başarılı olacak biri varsa bu bizden çıksın anlamındadır. İnsan böyle düşünebilir ama  yine de  herkesin başarılı olmasını , iyi yerlere gelmesini istemeliyiz.
 

Uzun söz yorgunluk:   Bir konuda gereğinden fazla konuşmak  konuşanı da dinleyeni de bir süreden sonra sıkmaya başlar. Yani; geveze olmamalıyız:)

 

Utanma Pazar, dostluğu bozar:  Dostlar arası yapılan alışverişte açık olunmaması dostluk ilişkilerine zarar verir. İlişkilerimizde dürüst ve açık olmalıyız.

 

Üzüm zamanı, köpek ölmez:   Üzüm vakti gelince köpekler de aç kalmaz. Hasadın bol olduğu zamanlarda , besinin çok olduğu zamanlarda insan da güçlü olur  ve mutlu olur.

Un elekten, hamur bilekten çıkar:  İyi iş yapımını gerektiren iyi araç gereçlerle olur.

 
Üç göç bir yangın yerini tutar:  Bir yerden başka bir yere devamlı göç etmek evdeki eşyaları yıpratır. Böyle olmaması için de sürekli ev değiştirmemeliyiz.

 

Üvey öz olmaz, kemha bez olmaz: Taraflar ne kadar çaba harcarsa harcasın, içten ve samimi davranırsa davransın, üvey anne öz annenin , üvey çocuk da öz çocuğun yerini tutmaz. Doğanın bir işeyişi vardır, belirlediği şeyler vardır ve bunlar asla değişmez. Kemha kelimesinin anlamı ise bir çeşit ipek kumaşıdır. Atasözümüzün ikinci anlamı ise şudur: Soylu ve asil insanlar ahlaksızca işler yapmaz.

 

Üveye etme özünden bulursun, geline etme kızından bulursun:   Üvey çocuğuna ve gelinine kötülük eden kişilerin de kendi kızlarına kötülük ederler. Yani kimsenin ettiği yanına kâr kalmaz. İşte onun için de kimseye kötülük etmemeliyiz. Üvey çocuğumuz varsa onu da sevmeliyiz, gelinimiz varsa onu da sevmeliyiz ve korumalıyız.

Üçlenmemiş eken, olmamış biçer:   Tarlayı hazırlamayıp ekini ekersek o ekin verimli olmaz.  Her iş gerekli olan koşullar hazırlanınca yapılırsa daha verimli sonuç ortaya çıkar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme