İletişim Formu

Z Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 Z Harfi İle  İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 

Zahirenin ambarı  sabanın ucundadır:  Bir işin verimli olması için o işe gerekli olan emek ve önemin de verilmesi gerekir.

 

 Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü:   Daha önceleri durumu iyi olan kişi durumu bozulduktan sonra  uygun olmayan şeyler yapar ve yerli yersiz davranışlarda bulunur.

 

Zan, hatıranın yalandır:  Sanılara dayanarak gerçek olmayan  davranışlarda bulunmamalıyız. Çünkü sanmak kesinlik taşıyan bir durum değildir.


 
Zemheride yağmur, martta kar yağacağına  kan yağsın daha iyi:  Kışın yağmur yağması ve mart ayında  karı yağması  ekinler için tehlike oluşturacak bir durumdur. Her şey zamanında olmalıdır. İşte o zaman güzel sonuçlar ortaya çıkar.

 

Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak iyidir:  Uyuz olmak bile fikir olmaktan iyidir. İnsan elinden geldiği kadar çalışıp  kimseye muhtaç olmama gayreti içerisinde olmalıdır.

 Zemheride sür de çalı ile sür: Kış mevsiminde çift sürülürse tarla daha iyi  ve daha verimli olur. Elverişli koşullarda yapılan işlerden daha güzel verim elde edilir.

 

 Zulüm ile abat    olanın akıbeti berbat olur:   Zorbalık sayesinde varlıklı olan kimsenin sonu iyi olmaz. Kimseye haksızlık etmemeli, kimsenin hakkını yememeliyiz Kendi hakkımızı da kimseye yedirmemeliyiz.

Zor, oyunu bozar:  Güçlü kimsenin isteği yerine gelir anlamında söylenmiş bir atasözüdür.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.