Z Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 Z Harfi İle  İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 

Zahirenin ambarı  sabanın ucundadır:  Bir işin verimli olması için o işe gerekli olan emek ve önemin de verilmesi gerekir.

 

 Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü:   Daha önceleri durumu iyi olan kişi durumu bozulduktan sonra  uygun olmayan şeyler yapar ve yerli yersiz davranışlarda bulunur.

 

Zan, hatıranın yalandır:  Sanılara dayanarak gerçek olmayan  davranışlarda bulunmamalıyız. Çünkü sanmak kesinlik taşıyan bir durum değildir.


 
Zemheride yağmur, martta kar yağacağına  kan yağsın daha iyi:  Kışın yağmur yağması ve mart ayında  karı yağması  ekinler için tehlike oluşturacak bir durumdur. Her şey zamanında olmalıdır. İşte o zaman güzel sonuçlar ortaya çıkar.

 

Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak iyidir:  Uyuz olmak bile fikir olmaktan iyidir. İnsan elinden geldiği kadar çalışıp  kimseye muhtaç olmama gayreti içerisinde olmalıdır.

 Zemheride sür de çalı ile sür: Kış mevsiminde çift sürülürse tarla daha iyi  ve daha verimli olur. Elverişli koşullarda yapılan işlerden daha güzel verim elde edilir.

 

 Zulüm ile abat    olanın akıbeti berbat olur:   Zorbalık sayesinde varlıklı olan kimsenin sonu iyi olmaz. Kimseye haksızlık etmemeli, kimsenin hakkını yememeliyiz Kendi hakkımızı da kimseye yedirmemeliyiz.

Zor, oyunu bozar:  Güçlü kimsenin isteği yerine gelir anlamında söylenmiş bir atasözüdür.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme