Sağlıklı Olmak İçin Nelerden Uzak Durmalıyız? Stresli Bir Hayat, Bağımlılıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Örnekler Veriniz. Bu Konu ile İlgili Kompozisyon Örneği

 Sağlıklı Olmak İçin Nelerden Uzak Durmalıyız? Stresli Bir Hayat, Bağımlılıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Örnekler Veriniz. Bu Konu ile İlgili Kompozisyon Örneği


 

Sağlıklı olmak için nelerden uzak durmamız gerektiğinden önce neler yapmalıyız konusuna değinmek isterim ilk olarak. İnsan bu dünyaya bir kere gelmiştir. Bize verilen belirli bir ömür süresi vardır. Onun için de yaşadığımız her anın kıymetini, nefes aldığımız her saniyenin değerini bilerek yaşamalıyız. Bunun için de önce sağlık demeliyiz ve sağlığımız korumak için de yeterli ve dengeli beslenmeliyiz, yeterli uyumalıyız, geç saatlere kadar uyumayarak sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız.  


Sağlıklı olmak için spor  yapmalıyız ama her şey de olduğu gibi sağlık konusunda da ölçülü olmalıyız ve her şeyi gerektiği kadar yapmalıyız. Sağlıklı olmak için ilk olarak fazla hareketsizlikten uzak durmalıyız. Sürekli oturmak, sadece yiyip içmek ve hayata yönelik bir amaç peşinde koşmamak insanı sağlığından eder. Onun hayatımıza hareketi mutlaka dahil etmeliyiz. Sağlığımızı tehlikeye atacak her türlü gıdalardan uzak durmalıyız. Özellikle de sağlıksız yağlarda kızartılmış yiyecekleri, sağlıksız yağlar ile yapılan her türlü abur cuburdan uzak durmalıyız. Örneğin; cipsler, içine gıda boyası katılmış rengarenk şekerlemeler, gofretler, ve hazır olan daha bir sürü şeyden uzak durmalıyız.


 Sağlığımız için sağlıklı gıdalar tüketirken aynı zamanda mutlu bir hayat için çalışmalıyız ve okumalıyız, araştırmalıyız ve yeni şeyler öğrenerek hayatı daha anlamlı hale getirmeliyiz. Her şeye üzülüp kafayı takmamalıyız. İnsan ilişkilerinde çok fazla verici olmamalı, kendi sınırımızı korumasını bilmeli ve kendimizi sevmeliyiz. Unutmayalım ki stresli bir yaşam da kişin beden ve ruh sağlığının bozulmasına neden olur. Onun için de kendimizi sevmeli ve kendimize değer vermeliyiz. Örneğin; arkadaşımızla yaşadığımız bir sorunda haklı olduğumuzu düşünüyorsak ve gerçekten de hatan yana bir insansak o arkadaşımızla küstük diye kendimizi harap etmemeli, saçma sapan şeyler için stres yapmamalıyız.

 Sağlığımız için kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız ve iyi alışkanlıklar edinmeliyiz. Alkol, sigara, uyuşturucu gibi sağlığımıza zarar veren ve hayatımızın kararmasına neden olan kötü alışkanlıklardan kaçmalıyız ve böyle alışkanlıklara sahip olan kimseleri de uyarmalı ve onların da sağlıklı olması için elimizden geleni yapmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme