“Bir Ülkenin Geleceği ve İlerlemesi Sağlam Şirketlere, Güzel Binalara ve Milli Gelirine Değil, o Ülkede Yaşayan İnsanların Ahlaki Değerlerine Bağlıdır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Bir Ülkenin Geleceği ve İlerlemesi Sağlam Şirketlere, Güzel Binalara ve Milli Gelirine Değil, O Ülkede Yaşayan İnsanların Ahlaki Değerlerine Bağlıdır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 


Ülkelerin  her açıdan gelişmiş olması, ilerlemiş olması elbette  muhteşem bir şeydir ama bu ancak güzel ahlak ile bir bütün olursa anlam kazanır.  Ülkelerin geleceğini ve ilerlemesini sağlayan sağlam şirketler, en kaliteli binalar, kişi başına düşen gelirin diğer ülkelerden   fazla olması, her şeyin en iyisine sahip olunması  belirlemez. Bunların içinde  o ülkenin insanlarının ahlakı yoksa, o ülkenin insanları ahlak açıdan seviye olarak çamura batmışsa o ülke ne kadar zengin olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun hiç  bir önemi olmaz.  

Bir ülkenin geleceği ve ilerlemesi o ülkede yaşayan, o ülkenin insanlarının ahlaki değerlerine bağlıdır. Bir ülkenin insanlarının yaşam kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun o insanlarının ağzında küfür varsa, belden aşağı laf vurmalar varsa, her türlü ahlaksızlıklar gözler önünde yaşanıyorsa o ülke yok olmuş demektir. Ahlaksızlığı gören çocuklar da kendi ülkelerine faydasız birer baş belası olacak, karaktersiz ve kişiliksiz kimseler olacaktır.

 

 Ahlak olmazsa insanlık da olmaz. Ahlak yoksa o ülke bitmiş, parçalanmış, yok olmuş demektir. İnsanlar her şeyden önce dilini tutmasını öğrenmeli, insan gibi konuşmalı ve kaba hareketlerde bulunmamalıdır. İnsanlar birbirine tahammül edebilmelidir. Çıkarlar ön planda olduğu zaman ahlaksızlığa, riyakarlığa, dönekliğe başvurulmamalıdır. İnsan öfkesine hakim olabilmeli ve güzel ahlaklı olmalıdır. Bir ülkeyi kurtaracak olan zengin şirketler değildir, son model arabalar ya da harika binalar değildir. Bir ülkeyi kurtaracak olan gençlerdir, yeni nesildir. Onun için de yetişkin insanlar genç insanlara ahlaki açıdan örnek olmalı ve  ahlaki değerlerini kaybetmemelidir.

 Güzel ahlak olduktan sonra diğer güzel şeyler de kendiliğinden gelecektir ve insanlık dayanışması, insanlık sevgisi ortaya çıkacaktır. Yeter ki kalbimizde, bilinç altımızda ahlaksızlık olmasın. Yeter ki dilimiz ve kalbimiz aynı şeyi söylesin. Yani iyiliği, kibar olmayı ve değerli insan olmayı söylesin. Bunlar olunca her şey daha güzel olur ve ülkeler daha çok gelişir, insanları da daha bilinçli ve insani davranışlar içinde olan kimselere dönüşür.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme