Konusu Adalet Olan Bir Deneme Yazınız.

 Konusu Adalet Olan Bir Deneme Yazınız.Dünyamızın, ülkelerin en büyük sorunu adalettir. Bir toplumda adalet yoksa ahlak da yoktur der bir düşünür. Gerçekten de adaletin olmadığı yerde ahlakın olmaması da doğaldır. Adalet olmadığı zaman, güçlü olan güçsüz ve masum olanın hakkına göz koyduğu zaman işte orada toplum parçalanma noktasına gelmiş demektir. Emeği ile, alın teri ile , bilek gücü ile  üç beş kuruş kazanıp çocuğuna, eşine ekmek parası götüren nice yiğitler vardır. Böyle insanlara gösterilen adaletsizliğin ahı bir gün öyle bir çıkar ki  zalimliği yapan insanlar zalimlik gösterdiği kişilerden daha beter durumlara düşer. Bir toplumda adalet yoksa insan hakları da yoktur,  eşitlik de yoktur.  Adalet sağlanmadığı zaman toplumda birçok problemler ortaya çıkar.


 Toplumda huzursuzluk ortaya çıkar, anarşi ortaya çıkar,  hırsızlık olayları, gasp olayları çıkar. İnsanlar kendi hakkını kendileri aramaya başladığı zaman çeşitli çete türleri ortaya çıkar. Devletin kanunları bir işe yaramadığı zaman, devlet adaleti  hakkı ile yürütmediği zaman devletliğini de kaybetmiş olur. Onun için bir devletin temel yapı taşı adalet ile sağlanır. Devlet adaleti sağladıktan sonra insanların  niyeti de adil olmalıdır. Adalet duygusu insanlarda bilinçli bir şekilde olmalıdır. Kimsenin canını yakmamak, ahını almamak, adaleti hakkı ile uygulamak insan olana yakışan tavırlardır.  Adalet duygusunu çocuklarımıza küçük yaşlardayken vermemiz gerekir. 

Haksızlık karşısında susmamak, hak ettiğini hak edene vermek, insana insan gibi davranmak adaletin olmazsa olmazlarındandır. Adalet yerinde ve zamanında olmalıdır. Bir adalet gecikiyorsa o adalet olmaktan çıkar.  Adaletin gecikmesi de bir adaletsizliktir aslında. Onun için her zaman haktan yana, hak edenden yana durmalıyız. Haksızlık karşısında eğilip bükülmemeliyiz, sonuna kadar hakkımızı aramalıyız. Adaletin önemi ile ilgili şu sözleri de bilmek insanı adalete karşı daha motive eder:

“Adalet güzeldir. Fakat devlet büyüklerinde olsa daha güzeldir.”  Hadis-i Şerif

“Mühendislik hesaplarına uyulmadan yapılan bir bina nasıl yıkılırsa, edebi bir kanun olan adaletten mahrum bulunan imparatorluklar da öylece çökerler.” (Lacordaire)

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme