R Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları

 R Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları

 

Rakip ölüsün de ne yüzden olursa olsun: Önemli olan engel olanın ortadan kalkmasıdır. Nasıl bir şekilde ortadan kalktığı önemli değildir anlamında söylenmiş deyimdir. Kişisel çıkarlarımız için karşıtlarımızın ölümünü istemek insanlığa yakışmaz.

Rağbet güzel ile zenginedir: Güzel, insanın güzellik duygusunu, gönlünü etkiler. Zengin ise parası sayesinde güzelleri de etkiler. Ama tüm bunlara aldırış etmemek gerekir. Çünkü para ve güzellik geçicidir. Önemli olan insanın kişiliğinin sağlam kalabilmesidir.


Rençberin kedisi de  dişi olmalıdır: Çiftçi, dişi olan hayvanların sütünden faydalandığı gibi, dişilerin üremesi de çiftçiye yarar ve çiftçinin çok sayıda hayvanı olur. Eskiyen eşyanın yerine yenisini alamayanlar için  en iyisi dayanıklı olanlar, ya da üreyenlerdir.

Rençber kırk yılda, tüccar kırk günde: Çiftçinin kırk yılda kazandığını, tüccar ticaret ettiği için kırk günde kazanır. Yani zarar eden çiftçi kar eden tüccar olur. Çeşitli iş kolları arasında denge sağlanmalıdır.

Rüşvet kapıdan girince insaf (iman) bacadan çıkar: Rüşvet alan kişide merhamet duygusu olmaz. Yüz kızartıcı işlerden kaçınmalıyız.

Rüzgâra tüküren kendine tükürür: Bizden daha güçlü kişiler ile uğraşırsak zarar kendimize gelir ve yenik düşeriz. Onun için  rüzgara savrulan tükürük, geri dönerek tükürenin yüzüne çarpar.

Rüzgârın önüne düşmeyen yorulur: Rüzgara karşı yürüyen, yürümekte zorlanacağı için yorulur. Kurallara uymayanlar yıpranırlar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme