“Ananın İlki Olmaktansa Dağda Tilki Olmak Yeğdir.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 “Ananın İlki Olmaktansa Dağda Tilki Olmak Yeğdir.” Atasözü İle İlgili KompozisyonÇocuklar dünyanın en tatlı varlıklarıdır. Onlar hayata neşe katan, hayatı anlamlaştıran güzelliklerin dışa yansımasıdır. Çocuk dünyaya getirmek, onun sorumluluklarını üstlenmek hem kolay hem de zordur aslında. Kimi ailelerde kimi evin en büyük olan çocukları çocukları aile tarafından deneme tahtası olarak kullanılır. İlk çocuk olduğun için büyük sensin, sen daha olgun ol, sen daha akıllı ol gibi ilk çocuklara nasihatler verilir, psikolojik baskılar yapılır.

 Atalarımız da  ilk çocukların  ailenin yükünü omuzladıkları için, sorumlulukları da üzerine aldıkları için onlar için “Ananın ilki olmaktansa dağda tilki olmak yeğdir.” atasözü ile ilk çocuk olmanın zorluğunu anlatmak istemiştir. Oysa çocuğumuz ilk çocuk diye, evin en büyüğü diye tüm sorumluluklar ona yüklenmemelidir. O ne de olsa büyük ve daha iyi olması gerekir gibi yanlış bir düşünce ile onların çocukluğunu yaşamasına engel olmamalıyız. Anne ve babalar bu konuda dikkatli olmalı, aile içindeki sorumluluklar paylaşılmalı ve ilk çocuğa da diğer çocuklara gücü yettiği kadar görev verilmeli, fazlası yapılmamalıdır. 

Aile içindeki sorumlulukların sadece bir kişinin üstlenip diğerlerinin hiçbir şey yapmamasına göz yummamak gerekir. Bunu yaptığımız zaman ilk çocuk da mutlu olur ve kendini değerli hisseder. Aile bireylerindeki diğer kişiler de görevi eşit olarak paylaştıkları için adil bir dağılım olur ve mutluluklar sürer gider.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme