“Mezarda Fiziksel Bedenin Çürümesi Gibi Hayatta Aşırı Konfor Düşkünlüğü De Zihnimizi ve Yeteneklerimizi Hızla Çürütür.” Sözü İle Kompozisyon

 “Mezarda Fiziksel Bedenin Çürümesi Gibi Hayatta  da Aşırı Konfor Düşkünlüğü  Zihnimizi ve Yeteneklerimizi Hızla Çürütür.” Sözü İle Kompozisyon
Günlük hayatımızda konforumuza düşkün bir insan olmaya başladıysak bu bizim için tehlikelerin de başladığının sinyalidir. Aşırı konfor düşkünü olmak kişiyi tembelleştirmeye başlar ve kişi bir süre sonra devamlı uyumak ister, yatağından kalmak istemez ve kahvaltısın bile hazırlamaya üşenir. Sinan Canan hocanın söylediği “Mezarda fiziksel bedenin çürümesi gibi hayatta aşırı konfor düşkünlüğü de zihnimizi ve yeteneklerimizi çürütür.” sözü ile fazla konforun insanın sahip olduğu güzellikleri yok ettiğini söyler. 

İlk başta zihnimizde sıkıntılar başlar ve okumayarak, deney ve gözlem yapmayarak, araştırmayarak zihnimizi köreltmeye başlarız ve bunun sonucunda da her şeyi çabuk unutan bir kişiye dönüşürüz. Analiz ve sentez düzeyindeki düşünmelerden yoksun kalmaya başlarız ve en basit şeyleri bile bilemez hale geliriz. Zihinsel becerilerimiz körelmeye başlayınca bu defa da çok iyi bildiğimiz şeyleri bile yapamaz hale geliriz. Tembellik tembelliği doğurur kısacası. Bu gibi durumların olmaması için çalışmayı hayat boyu haline getirmeliyiz. Yani işimizi, aşkla yapmalıyız ve sevdiğimiz bir işi yapıyorsak da bundan asla bıkmayız ve onu iş olarak görmeyiz. Yeter ki sevdiğimiz işte çalışmaya devam edelim ve aşırı konfor düşkünü bir bireye dönüşmeyelim. 

Kendimize mutlaka bir şeyle bulalım ve beynimizi bir işle meşgule ederek yoralım. Böylece beyin ölmez ve aktif olarak çalışmaya ve üretmeye devam eder. Çalışmadığımız zaman hem bedenimiz ölür hem de ruhumuz ölür. Fazla rahatlık kişiyi disiplinden  uzaklaştırır ve kişi kendini salar ve bunun soncunda da mutsuz , hayattan zevk almayan boş bir kişiliğe dönüşür.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme