“Hırsız Evden Olursa, Bulunması Müşkül Olur.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Hırsız Evden Olursa, Bulunması Müşkül Olur.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Yakınımızda olan kimselere daha çok güveniriz ve kötü olanı, güvenilir olmayanı hep dışarıda zannederiz. Oysa bazen en yakınlarımızdan gelir en büyük ihanetler ve en büyük yalanlar. Hırsız evden olursa, bulunması müşkül olur atasözü ile de atalarımız şunu anlatmak istemiştir:  Kimse evdekilerden şüphelenmeyeceği için , evin içindeki hırsızı bulmak zordur. Evde hırsızı aramak yerine acaba beni biri takip etti de evimdeki değerli bir şeyleri mi aldı diye düşünürüz, ya da komşular mı eve girdi diye düşünürüz ama evdeki bireyler hayatta aklımıza gelmez.

 Sadece dışarıdaki kişilere karşı değil içerideki kişilere karşı da uyanık olmalıyız. Yakınımızdaki olumsuz kişilere karşı da uyanık olmalıyız. Tüm bunlara rağmen insan olarak yakınlarımızı hayal kırıklığına uğratmamalıyız ve her zaman güvenilir bir insan olmalıyız. Bize güvenen aile bireylerine yalan söylememeliyiz, onların değerli eşyalarını bir yerde satmamalıyız ve evde herkes birbirine güvenebilmelidir. Böyle olduğu zaman evden kimseden şüphelenilmez ve güven duygusu daim olur. Bazen kimi insanlar en yakınlarına büyük hayal kırıklığı yaşatabilirler.

Hiç ummadığımız bir yakınımız evdeki paramızı çalabilir, altınlarımızı çalabilir ve biz ondan asla şüphe etmeyiz. Çünkü evdeki bireylere güveniriz. Bunların olmaması için aile bireylerinde güzel ahlak olmalıdır ve kimse kimseye sinsilik düşünmemelidir.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme