Sabır İle İlgili Öyküleyici Metin Örneği

 Sabır İle İlgili Öyküleyici Metin ÖrneğiFulya  Hanım; sekiz çocuğu, kayınvalidesi ve eşi olmak üzere çok kalabalık geniş bir aileydi. Geniş aile olmak  kolay değildir. Her birine yemek hazırlanacak, her birinin kıyafetleri yıkanacak, ütülenecek, çocukların dersleri ile ilgilenecek, geriye kalan zaman da ev geçimine yardımcı olmak için evde halı dokunmaya devam edecek ve üç ayın sonunda bitirilen halılar ise satılıp eve erzak alınacak ve böyle aile bütçesine de katkı sağlanacaktır. Fedakar bir anneydi, fedakar bir eş ve elbette fedakar bir gelindi Fulya Hanım. Fulya Hanım’ın kayınvalidesi Sıdıka Hanım da ona ev işlerinde az da olsa yardım ediyor, yaşı küçük olan çocukları dışarıya çıkarıyor ve onları gezdiriyordu. 

İyi bir babaanneydi  Sıdıka Anne de. Arada atışmaları olsa gelin kaynana hemen barışıverir ve normal yaşamlarına devam ederlerdi. Fulya Hanımın eşi Kemal Bey düzenli bir işi olmayan kişiydi. Ne iş bulursa ona gider ve çocuklarına faydalı olmak için elinden geleni eder ve gece gündüz demeden çalışırdı. Konya’da yaşayan bu geniş aile maddi açıdan da iyi bir durumda olmadığı için kıt kanaat geçinirdi. Onları hiçbir komşu evlerine davet etmez, çocuk çok olduğu için kimse onlara fazla yüz vermezdi. Fulya Hanım da onların iki kuruşluk yemeğine tamah edecek ucuz bir kadın değildi zaten. Hayat böyle zorluklar içinde devam ediyor ve bu zorluklar içinde Fulya Hanım bıktım yeter artık, ben bu kadar çocuğa bakamam, çoğu yük benim üzerimde demiyor sabırla ailesi için her şeyi yapıyor çalışıyor da çalışıyordu. Çocuklarının dersleri ile ilgileniyor ve onların gelecekte kendilerine bir meslek edinmesi için emek ediyordu. Günler günleri kovaladı, aylar ayları ve yıllar da yılları. 

Fulya Hanımın çocuklarından ilk ikisi doktor olmuş, diğerleri hakim, avukat, mühendis vb. Yani hepsi eline ekmeğini almış ve iş güç sahibi evlatlar olmuştu. Annelerinin de bir dediğini iki etmiyorlar ve onu mutlu edece her şeyi yapıyorlardı. Bir gün kardeşler aralarında toplandılar ve annelerine çok güzel bir ev aldılar ve içini de çok güzel bir şekilde döşediler. Babaları için de son model bir araba alıp onlara sürpriz yaptılar. Fulya Hanım, Kemal Bey ve babaanneleri mutluluktan gözyaşı döktü. Sabretmek, zorluklara göğüs germek, evlatları için her türlü çileye katlanma devri bitmiş, sabrın sonu selamet olmuş ve artık Fulya Hanım ve ailesi için her açıdan güzel ve mutlu günler başlamıştı.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme