“Fakir Bebeğin İçemediği Sütü Zenginin Köpeği İçiyorsa; Bana Adaletten Bahsetmeyin.” Sözü İle İlgili Kompozisyon

 

“Fakir Bebeğin İçemediği Sütü Zenginin Köpeği İçiyorsa; Bana Adaletten Bahsetmeyin.” Sözü İle İlgili Kompozisyon

 

Günümüz dünya sorunlarından bir tanesi de açlık sorunudur. Ne yazık ki dünyada herkese yetecek kadar yiyecek, içecek varken hala bir yerlerde bazı çocuklar, gençler, yetişkinler açlıktan ölmekte ve dünyada buna seyirci kalmaya devam etmektedir. Özellikle de Afrika'daki ülkelerde açlık sorunları ile mücadele eden çocukların açlıktan karınları şişmiş, bedenleri bir iskelet gibi olmuştur. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bu masum çocuklara dünya insanları olarak çok şey borçluyuz. Kimi gönüllü elçiler bu insanlar için, bu güzel çocuklar için ellerinden geleni yapmaya çalışsa da ne yazık ki bu yeterli olmamaktadır.


Herkesin bu konu üzerine kafa yorması gerekir. Bu işi sadece yetkililere bırakacak olursak sorun tamamen ortadan kalmaz. “Fakir bebeğin içemediği sütü zenginin köpeği içiyorsa; bana adaletten bahsetmeyin.” der  Paul Samuelson. Gerçekten de öyledir. Hayvanlar  öyle ya da böyle doğada insanlar ona bir zarar vermediği sürece karınlarını doyurmaya çalışır, çünkü hayvanların doğası arayış içinde olmak ve kendi ihtiyaçlarını doğanın ekolojik dengesi içinde giderebilmektir. Çünkü onların da kendilerine göre bir iç güdüsü vardır. Oysa küçük bir bebeğin ne dili vardır, ne de doğadan kendi başına bir şey elde edebilmesi. O küçük bebek, o insan olan bebek yine başka bir insana ihtiyaç duyacaktır. Onun için çocuklar aç kalmamalıdır, çocukluklar göz göre açlığa mahkum edilmemelidir. Önce yoksul çocuklar, önce aç olan çocuklar doyurulmalı, yeterli ve dengeli beslenebilmelidir. Daha sonra yine hayvan sevgisi olmaya devam edilmeli, yine sokak hayvanlarına kucak açılmalı ve elbette onlara da iyilik edilmeli ve onlarında aç kalmaması sağlanmaya çalışılmalıdır.

Eğer çocuklar açlıktan ölüyorsa ve zenginin köpeği süt içebiliyorsa burada adalet denen şeyden bahsedilemez. Çünkü adaletin olduğu yerde insanoğlu aç kalmaz, bebekler açlıktan hayatını kaybetmez ve insan onuruna yakışmayacak trajediler yaşanmaz. Önce insanı yaşatalım ki yaşayan insanlar da o masum hayvanları yaşatmaya ve sevmeye devam etsin.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme