“Ramazan Ayında Depremzede Kardeşlerimin Yanındayım.” Kompozisyon

 “Ramazan Ayında Depremzede Kardeşlerimin Yanındayım.” Kompozisyon


Ülkemizde yaşanan asrın felaketinde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Binlercesi ise yaralı kaldı ve bu yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu Ramazan Ayı milletimiz için diğer ramazan aylarından daha hüzünlü ve daha acı geçmektedir. Çünkü depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizden kimisi ailesinin tamamını kaybetti, kimisi en yakın akrabalarını kaybetti, kimisi tüm sınıf arkadaşlarını kaybetti ve daha yazılmadık nice hikayeler ve nice hayaller yarım kaldı. İçimiz yanıyor, yüreğimiz kan ağlıyor.


 Yakınlarını kaybedenler, sıcacık yuvalarının yerle bir olmasına şahit olanlar, soğukta tir tir titreyerek enkazın altından çıkacak olan evladını bekleyen babalar, analar ve daha niceleri… Bu anlamlı ayda şimdi onları düşünme zamanı, şimdi kardeşlerimizin yarasını birlikte sarma zamanı. Onun için depremzede kardeşlerimizin maddi ve manevi olarak arkalarında olmalıyız. Onları kaderlerine terk etmemeliyiz. Elimizden gelen her türlü fedakarlığı hiç üşenmeden onlar için yapmalıyız. Özellikle de Ramazan Ayında daha fazla birbirimize kenetlenmeli, daha fazla yardım seferberliği yapmalıyız. Bizlere yakışır hareketler etmeliyiz ve onların ailesi olmalıyız, arkadaşı, dostu olmalıyız. Sadece kendi evimizde, kendi rahat yatağımızda Ramazan Ayı geçirmek Müslüman olana, insan olana yakışmaz.


 Bu ay aynı zamanda empati kurma ayı, zorda olanın elinden tutup kaldırma ayıdır. Zorda kalanlar ise depremzede kardeşlerimizdir. Şimdi bir olma zamanı, can olma, yoldaş olma zamanı. Bu dünya kimseye kalmayacaktır. Ne yaparsan o seninle gidecektir. Onun için bu anlamlı ayı hakkına yaraşır şekilde yaşayalım ve yaşatalım.

2 yorum:

Deneme