Dilimize Sahip Çıkmak İle İlgili Bir Hikaye Yazınız.

 Dilimize Sahip Çıkmak İle İlgili Bir Hikaye Yazınız.


Sabahın ilk ışıklarıyla annemin o kibar ve güzel sesi ile uyanmıştım. Annem hadi Elif kalk kızım okul zamanı dediğinde hemen kalktım ve elimi yüzümü yıkadıktan sonra kahvaltıya oturdum. Annem sabahın erken saatlerinde bizden önce kalkmış ve mis gibi börekler yapmıştı. Hemen sofraya oturduk. Kardeşim Buğlem de kahvaltıya gelerek kahvaltımıza başladık. Kardeşim hepimize dönerek good morning family diyerek bizlerin ağzını açık bıraktı. Ne oluyor hayırdır dedim kardeşime dönerek. Söylediğin cümlenin Türkçesi varken neden İngilizce konuşArak sohbeti başlatıyorsun diyerek tepki gösterdim. Kardeşim de gülerek zevk olsun diye yaptım ablacığım kızma dedim. Ben de bunu şimdi zevk olsun diyerek yaparsak ileriki zamanlarda dilimizin kelimelerini, cümlelerini unutmaya başlarız ve hep yabancı kelimeler ile kendimizi kuşatırız dedim.


 Kardeşim bana bakarak  okey diyecek ti kaşlarımı kaldırdığımı gördü ve tamamdır ablacağım dilimizi kullanmada daha dikkatli olacağım diyerek bana söz verdi. Ben de mutlu oldum ve ona sarılarak tebessüm ettim. Daha sonra birlikte okul yoluna koyulduk. Kardeşimin arkadaşları ile birlikte yolda yürürken kızların ağzında sürekli hello, how are you, okey, yes gibi kelimelerin kullanımı sıklaşmış ve hiç kimse günaydın, hayırlı sabahlar, bugün nasılsın gibi cümleler kurmuyordu. Bunu gördüğüm zaman çok üzüldüm ve kardeşimin de ister istemez arkadaşlarından etkilendiğini anladım. Hemen orada durup ses tonumu yükselterek günaydın canım arkadaşlarım, bugün nasılsınız, kendinizi nasıl hissediyorsunuz diye kendi ana dilimde konuşmaya başlayınca hepsi şaşırdı. Kardeşime bakarak ablan neden böyle konuşuyor der gibi şaşırdılar. Oysa şaşırmaları gereken kendileriydi. Çünkü kendi ana dilindeki kelimeleri kullanmıyorlar ve saçma sapan yabancı kelimeler ile ana dilimize zarar veriyorlardı. Oracıkta hemen konuşarak bu yaptıklarının yanlış olduğunu güzel bir şekilde örnekle izah ettim. 


Onlar da hatalarının farkına vardırlar ve  haklısın Elif abla böyle böyle dilimize zarar vereceğiz ve kimliğimizi kaybedeceğiz. Bir daha dikkatli olacağız söz diyerek bana baktılar. Ben de hepinizi çok seviyorum, teşekkür ederim, ana dilimiz konusunda lütfen daha hassas davranalım diyerek onlara gülümsedim. Daha sonra kol kola girerek okul yoluna devam ettik.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme