Anlamını Bildiğiniz Bir Deyim İle İlgili Hikaye Edici Bir Metin Yazınız.

 Anlamını Bildiğiniz Bir Deyim İle İlgili Hikaye Edici Bir Metin Yazınız.

 

Acılı Kadın Halime Teyze


Halime Teyze köyünde tek başına yaşayan, yetmiş yaşlarında, kısa boylu, zayıf, solgun yüzlü bir teyzeydi. Eşini yakın bir zamanda kaybettiği için tek başına kalmıştı. Tek başına kalmasına rağmen kendi işlerini kendi yapabilecek kadar becerikli ve güçlü olan Halime Teyze köylülerin çok sevdiği bir kadındı. Çünkü hem yardımsever, hem merhametli bir insandı. Annem de onu çok sever ve onun hakkında hiç kötü bir şey söylemezdi. Çünkü Halime Teyze kendi halinde yaşayan, kimseye zararı dokunmayan aksine herkes için elinden geleni yapan biriydi. Tüm bu güzel özelliklerinin yanı sıra bir de zeki bir kadındı.


 Çok kitap okur, araştırır ve zamanını hiç boş getirmezdi. Çok fazla konuşmayı sevmezdi. Anneme bir gün Halime Teyze neden üzgün görünüyor anne dedim. Çok sessiz  ve mutsuz duruyor. Yoksa geçmişinde büyük bir acı mı yaşadı dedim. Annem bana dönerek şunları söyledi: “Meltem yavrum. Halime Teyze bundan on beş yıl önce biricik oğlunu büyük bir trafik kazasında kaybetti. Zaten başka çocuğu olmamıştı. Bir tane oğlu vardı ve onun en kıymetlisiydi. Oğlunu kaybettikten sonra içine kapandı, bağrına taş bastı ve içindeki derdi kimse ile paylaşmadı. O günden sonra daha sessiz ve daha mutsuz oldu. Çünkü oğlu onun hayatın anlamıydı. Kimseye açmadı içindeki bu derdi, bu acı kaybı. Onun için böyle oğlum dedi. Annem bunları anlatırken çok duygulandım ve gözümden yaşlar boşandı. Ne zordur insanın genç yaşta biricik evladını kaybetmesi ve bu kaybın acısını tek başına yaşaması. Neden bağrına taş bastı da derdini kimseye söylemedi anne dedim. O da bunu bende bilmiyorum oğlum sanırım büyük bir şoktu onun için ve o da bir daha eskisi gibi olmamaya karar verdi dedi. 


O günden sonra Halime Teyze için bir şeyler yapmak geldi içimden ve onu ara ara ziyarete etmeye başladım. Bağrına taş basmasın, derdini, acılarını benimle paylaşsın diye onun da evladı oldum. Ona sevgimi verdim, saygımı gösterdim ve her işinde yanında destekçisi oldum. Çünkü insanlar bir derdi olduğu zaman bağrına taş basmamalı, onu paylaşacağı insanlar bulmalı ki acılar zamanla azalmaya başlasın.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme