İki Yeşil Su Samuru Kitabında Geçen Anlamlı Sözler

 İki Yeşil Su Samuru Kitabında Geçen Anlamlı Sözler


“ Birinin iyi niyetini istismar etmek, o iyi niyetin başkalarına sunulmasını da yok eder.”

“Kıskançlıkla nazar arasında benzer bir kimya olduğunu anlatmıştı birisi. İkisi de negatif elektronlar saçar çevreye. Tek farkı, birincisi sahibine, ikincisi yöneltildiği kişiye zarar verir, demişti.”

'Kullanılmış hayat'ı olan bir insanla yeni bir yaşam kurmak zordur!

“Yaşamın kimi yerlerinde, bir iğne deliğinden geçiyor kişi. Geçebilirse ilerliyor, geçemezse yerinde kalıyor..”

“Kendini tanımadan, ne istediğini bilmeden ciddi ilişkilere girmek, bir insanın hem kendine hem de karşısındakine yapabileceği en büyük haksızlıktır.”

“İyi ama, kendini sevmeyen, kimi sevebilir ki?”


“Yaşamın kimi yerlerinde, bir iğne deliğinden geçiyor kişi. Geçebilirse ilerliyor, geçemezse yerinde kalıyor. Yerinde saymaksa, geri kalmak değil midir?”

“Düşünmeyi annem öğretti bana, dahası, düşünmenin de bir eylem olduğunu.”

“Fiziksel hastalığı olan Aspirin ya da Tylenol alır, ruhu ağrıyansa karar alır. Öyle yaptım.”

“Güvensizlik ve belirsizlik, bir çocuğun gelişimine vurulabilecek en öldürücü darbedir.”

“Bir birinin en yakın çocukluk şahidi, ancak kardeşlerdir.”


“İki yıl sonra öldüğünde ölüm raporuna, “yetmiş dokuz yaşında beyin kanaması” yazıldı. Bence ölüm nedeni yürek kanamasıydı çünkü insan mutsuzluktan ölebilirdi.”

“Kıskançlıkla nazar arasında benzer bir kimya olduğunu anlatmıştı birisi. İkisi de negatif elektronlar saçar çevreye. Tek farkı, birincisi sahibine, ikincisi yöneldiği kişiye zarar verir, demişti.”

“İnsanın en şiddetli hayal kırıklığı, kendi kendini uğrattığı değil midir?”

“Çok gençken herkesi, her şeyi, hatta dünyayı değiştirebileceğimizi sanırız. Nasılsa hiç yaşlanmayacak, hiç ölmeyecek ve sonsuza ulaşmayacağızdır. Oysa duvarda tek bir tuğla olduğumuzu ve ancak 'iyi bir tuğla' olmayı başarmakla yükümlü olduğumuzu görürüz bir gün.”

“Bir insana asla ulaşılamayacak anlar vardır. Kim olduğu, neyiniz olduğu, nasıl biri olduğu hiç önemli değildir. Gidilen bütün yolları, girilen bütün kapıları, görünen bütün perdeleri kapalıdır, kimse açamaz!”

“Adlar, yalnızca sembollerdir. Ve biz yaşantımız boyunca sembollerin ardından koşarız.”

“Teşhis koymaktaki güçlük, kabullenmeyi geciktirmeye yönelik umutsuzluktur!”

“Soyut düşünmek, analitik bir düşünce yapısını gerektirir.”

“Yaşantısının çocukluktan sonraki 'kendine ait' yıllarını yalnız yaşayarak geçirenler, daha sonra en uyumlu, en heyecanlı ve verimli beraber yaşamlarda bile, yalnızlıklarını özlerler. Bunun, birlikte olunan kadın/erkekle hiç ilgisi olmadığını tamamen kişisel bir gereksinme, alışkanlık ve durum olduğunu, ancak bilenler anlarlar.”

“Mutlaka meslek sahibi olmalısın Nergis! Bir kadının en kıymetli mesleği, 'anne' ve 'eş' olmadan önce sahip olacağıdır.”

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme