Şeytanın Bunda Suçu Ne Sözünün Hikayesi

 

Şeytanın Bunda Suçu Ne Sözünün  Hikayesi


 Günlerden bir gün şeytan inek sağmakta olan genç bir gelini takip eder. Bu sırada ineğin yavrusu olan buzağı az ileride bir kazığa bağlı durmaktadır. Şeytan, şeytanlık yapacak ya; buzağının ipini bir parça gevşetir. Buzağı, annesinin sağılmasını aç karnına izlemeye daha fazla dayanamaz. Debelendikçe boynundaki ip biraz daha gevşer ve sonunda bağından kendini kurtarır. Koşarak annesini emmeye başlar ve bu sırada buzağının çarptığı süt kovası yerle bir olmuştur ve genç gelin bu duruma çok öfkelenir ve hıncını küçük buzağıdan çıkarır ve elindeki odunu buzağının kafasına geçirir. 


Yavru buzağı  kan içinde yere yığılır. Bunu gören anası  inek bir tekmede kadını perişan eder ve kadını öldürür. Sesleri duyan gelinin kayınbabası inek tarafından gelinin öldürüldüğünü görür ve elindeki tüfekle ineği öldürür. Silah sesi üzerine genç gelinin eşi de  oraya gelir. Bakar ki,  gencecik eşi  kanlar içinde yerde yatmakta. Babasının elinde de tüfek var. Hemen silahını çekip babasının üzerine boşaltır. Olayın şahitlerinden biri durumu adama anlatır ama iş işten geçmiştir.  Gerçekleri öğrenen adam pişmanlıktan cinnet geçirip kafasına sıkar. Oracıkta can verir.


Şeytan bile şaşmıştır, gördüklerine...

Hemen açar ellerini: "Gördün mü ! Ben sadece bir parça ip gevşettim!"

Bu hikaye ile insanın şeytan kendi içindedir denilmek istenmiştir. Yani şeytanlaşan insanlardan olmamalıyız. Çoğu şeyi kendimiz yapıp suçu şeytana atmak kurnazlıktır. İrademiz ile içimizdeki şeytanı öldürüp daha doğru ve daha güzel bir hayat yaşayabiliriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme