Çocuklarda Zekaya Övgü Mü Çabaya Övgü Mü Başarı Getirir Konulu Münazara Hazırlayınız.

 

Çocuklarda Zekaya Övgü Mü Çabaya Övgü Mü Başarı Getirir Konulu Münazara Hazırlayınız.


Çocuklar anne ve babalarının en değerlisidir. Çocukların sevmeye, sevilmeye ihtiyacı olduğu gibi başarılı olmaya da ihtiyacı vardır. Çünkü başarılı bir yaşamda insan mutlu olur ve bunun için de çocuklara çalışma sorumluluğu öğretilmelidir. Çocuklarda zeka mı övgü mü başarı getirir sorusunun cevabı ise çabaya övgü olacaktır. Çünkü doğuştan zekalı olmak başarılı olmak için tek başına yeterli bir durum değildir. Örneğin; çocuk sınavdan iyi bir not aldığı zaman annesi aferin oğlum, çalıştın, gayret gösterdin ve sonunda başarılı oldun derse burada anne çocuğun çabasını takdir eder. Anne durumu  şu şekilde izah ederse olay değişir: Aferin benim zeki oğluma, zeki kızıma …


İşte bu durumda çocuk kendini  doğuştan zeki gördüğü için çalışmaya, gayret göstermeye gerek duymayabilir. Ben zaten zekiyim  der ve çalışmaz. Bu durumda da çocuğun başarısında düşüş gözlemlenir. Yapılan araştırmalara göre zekaları övülen değil, çabaları övülen çocukların daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çabaya övgü daha ön plana çıkar ve çocuğun daha istekli çalışmasını sağlar.


 Çabaya övgü yapıldığı için çocuk daha çok çalışmak, yeni bilgiler öğrenmek ister ve merakı daha çok artar. Zekaya övgü yapıldığı zaman zaten zekiyim diyen çocuk ise daha da gerilemeye başlayabiliyor. Bunun için çocukların gayretini tebrik etmeliyiz ve onların başarılı olmaları için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme