“ Zor İştir Gönlünü, Yaşamını Öğrenmeye ve Bilime Adamak” Sözü İle İlgili Deneme

 

“ Zor İştir Gönlünü, Yaşamını Öğrenmeye ve Bilime Adamak” Sözü İle İlgili Deneme


Çalışkan olmak, başarılı bir insan olmak için ilk olarak planlı ve programlı bir hayat düzenimiz olmalıdır. Güzel alışkanlıklara sahip olmak gerekir. Durmadan çalışmak, zihnini meşgul eden bir işle uğraşmak gibi. Gönlünü, yaşamını öğrenmeye ve bilime adamak gerçekten zor iştir. Bunun için insanın yılları geçer hatta ömrü geçer. Öğrenme merakı içinde olan, kendini bilime adayan insanlar hayat boyu çalışmayı seven, araştırmayı seven, çok kitap okuyan ve okudukları ile yaşamına yön veren, dünyaya fayda sağlayan, ışık saçan kimselerdir. Böyle kimselerin işi gücü çalışmaktır.

 

Gönlünü bilime vermiş kimseler insanlık adına büyük işler başarmak isteyen, basit dedikodular, magazin haberleri peşinde koşmayan gerçek anlamda şahsiyet sahibi kimselerdir. Bir bilim adamı olmak kolay değildir. Bilim adamı olmak için yıllarını vermek gerekir. Mesela ünlü bilim insanlarından Aziz Sancar eskiden on sekiz saat çalışırdım şimdi on iki saat çalışıyorum diyor. Yaşı epey ilerlemesine rağmen günde on iki saat çalışmak gönlünü bilime vermek ile ilgilidir.

 

İşte böyle çalışılır, böyle emek edilir ve böyle başarılı olur insan. Kimi zevklerinden vazgeçeceksin, yeri gelecek uykunu tam alamayacaksın, yeri gelecek özel günlerini dahi kutlayamayacaksın. Bunların hepsinin nedeni bilime olan sevgi, bilime olan merak ve aşktan kaynaklanır. Bu da kolay değildir.  Çünkü bilim adamı olmak kısa zamanda olunan bir şey değildir. Çok çalışmak, alın teri dökmek ve çalışmayı yaşamının amacı haline getirmek, çalışmaktan manevi anlamda haz almakla ilgili bir durumdur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme