Falih Rıfkı Atay Hakkında Bilgi (1894- 1917)

 

Falih Rıfkı Atay Hakkında Bilgi (1894- 1917)


Mustafa Kemal Atatürk’e yakınlığı ile bilinen gazeteci ve yazardır Falih Rıfkı Atay. Kendisi  cumhuriyet döneminin  en etkin ve en parlak gazetecilerinden birisidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün baş yazarlığını yapmıştır. İstiklal Madalyası almıştır, milletvekilliği yapmıştır.

 

Falih Rıfkı Atay’ın anı kitapları birer belge niteliği taşımaktadır. “Dünya” adlı gazeteyi kurmuştur. Yapılan reformları ve Batılılaşma akımlarını savunmuştur. Hem Milli Edebiyat hem de Cumhuriyet Edebiyatı içerisinde yer alan yazarın çok sayıda farklı türlerde eserleri bulunmaktadır. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'e yakınlığı nedeniyle çok önemli olaylara tanıklık etmiş ve kişisel tarihi cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiştir.


 Falih Rıfkı Atay; Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde düzenlenen Basın Bayramı’nın  tarihini ortaya atmıştır. sağlam, çekici anlatımı ve duru Türkçesiyle basının en usta kalemlerinden biriydi. Türkçeyi süssüz, sanatsız ama etkin kullanmayı amaçladı. Siyasi konuları işleyen fıkra ve başyazılarıyla tanınan Atay; makale, gezi, anı ve  sohbet  türlerinde birçok kitap yayımlamıştır.


Eserleri şunlardır:

Anı türündeki eserleri:  Zeytindağı, Çankaya,  Atatürk Ne İdi?,  Ateş ve Güneş, Batış Yılları, Bayrak, Atatürk’ün Bana Anlattıkları, 19 Mayıs

Fıkra türündeki eserleri: Pazar Konuşmaları,  Niçin Kurtulmamak, Eski Saat, Çile, Kurtuluş

Gezi yazıları şunlardır: Gezerek  Gördüklerim, Taymis Kıyıları, Tuna Kıyıları, Hind, Yolcu Defteri, Yeni Rusya, Denizaşırı,  Bizim Akdeniz, Moskova- Roma

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme