Komşularımıza Karşı Nasıl Nazik Olabiliriz?

 

Komşularımıza Karşı Nasıl Nazik Olabiliriz?


 Sevgili Peygamber Efendimiz  Hz Muhammed Mustafa bir hadis-i şeriflerinde: “Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.”  demiştir. Yani komşularımızla iyi geçinmek gerektiğini, onlara karşı saygıda kusur etmememiz gerektiğini söylemiştir. İnsanın komşusu insana candır. 


Çünkü komşu ailedir, arkadaştır, kötü gün dostudur. Onun için komşularımızla iyi geçinmeliyiz ve onları kıracak kaba hareketlerden kaçınmalıyız. Komşularımızın bir ihtiyacı olduğunda onlara yardımcı olmalıyız. Hele hele bir de maddi durumu kötü olan komşumuz varsa onu dar gününde yalnız bırakmamalıyız ve yardım etmeliyiz. Yardımı ederken de onu kırmadan, ona karşı üstünlük taşımadan yardım etmeliyiz ve nezaket göstermeliyiz. Jest ve mimiklerimizle onların hoşuna gitmeyecek hareketler yapmamalıyız. Onların arkasından konuşmamalıyız ve onların arkasından kötü konuşan insanları da uyarmalıyız. Her zaman kibar olmalıyız, affedici olmalıyız. Komşularımız evimize geldiği zaman onlara ikramlarda bulunmalıyız, tebessüm etmeliyiz ve güzel konuşmalıyız. Tatlı dilli ve güler yüzlü olmalıyız. Onlara karşı samimi davranmalıyız. Dilimiz ve kalbimizi aynı şeyi söylemelidir. 


Samimi olmalıyız ama arada mesafeyi de korumalıyız. Bazen komşularımızla aramızda sorun olsa bile nezaketi elden asla bırakmamalıyız. Komşular olarak birbirimize güvenebilmeliyiz. Kıskanç davranışlarda bulunmamalıyız. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olarak birbirimize yardımcı olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme