Ne İlim Vardır Ki Olsun Sonu; Ne İnsan Vardır Ki Olmasın Kusuru Sözü İle İlgili Kompozisyon

 

Ne İlim Vardır Ki Olsun Sonu; Ne İnsan Vardır Ki Olmasın Kusuru Sözü İle İlgili Kompozisyon

Ne ilim vardır ki olsun sonu; ne insan vardır ki olmasın kusuru der Piri Reis. İlim öğrenmek, kişinin kendisini geliştirmesine, kendisini daha iyi tanımasına ve  ilerlemesine katkı sağlar. İlmin sonu yoktur. Hayatımız boyunca da çalışmaya devam etsek, okumaya devam etsek buna ömür yetmez. Çünkü ilim çok geniş bir kavramdır. Onun için  öğrenmeye elbette devam etmeliyiz ama yeter artık ilim öğrenmek bitti, her şeyi öğrendim diyemeyiz. 


Çünkü hiç kimseyi her şeyi öğrenemez. Çünkü ilim sonsuzdur ve onunla ilgili her şeyi öğrenemeyiz. Hiçbir insan da kusursuz değildir. Kusur insana özgüdür. Onun için kusursuz insan aramaya çalışmamalıyız. Önce aynaya bakıp en kusurlu olanın kendimiz olduğunun bilinci ile hareket edersek işte o zaman başka insanlarda  da fazla kusur bulmaya çalışmayız. Ne demiş Aşık Veysel; “Madem ki görüyorsunuz, o vakit hoş görün.”  Yani insanlarda kusur aramayın. O kusuru hoş görün. Çünkü insan hatasız bir varlık değildir. İnsan hataları ile  bütün olan, hatalarından ders çıkaran kimsedir. Her insanın da kusuru vardır ve var olmaya da devam edecektir.. Bunu bilirsek daha hoşgörülü oluruz, insanları hemen yargılamayız ve insanları olduğu kabul ederiz.


 Böylece de insanlar ile iletişimimiz daha iyi olur ve kendimizi daha bilge insan olma yolunda geliştirmeye devam ederiz. Dücane Cündioğlu şöyle der: "Düşünme yetkinleştiğinde şikayeti bırakır." Yani kişi gerçek anlamda düşünmeye başladığında onda bunda kusur bulmaz, ondan bundan şikayet etmez ve kendi yoluna bakar. Onun için kusur gören gözlerimizi kör etmeliyiz ve kusursuz insan diye bir şey olmadığının da farkında olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme