Okulda ve Evde Disiplinli Olmanın Önemi İle İlgili Konuşma

 

Okulda ve  Evde Disiplinli Olmanın Önemi İle İlgili Konuşma


Disiplin hayatımızı düzene sokar ve insanı daha özgür hale getirir. Çünkü hayatı belirli bir plan ve program doğrultusunda yaşayan insanlar çalışkan olur ve yaptığı işten de büyük verim alır.

Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım,

Okulda, evde kısacası hayatımızın her alanında disiplinli olmak gerekir. Çünkü disiplin demek düzen demektir, boş yere vaktini boş işlere harcamamak demektir. Disiplinli olduğumuz zaman kalan zamanlarımızda istediğimiz, sevdiğimiz etkinlikleri de yapabiliriz. Okulda disiplinli olmalıyız. Bunun için biz everilen ödevleri zamanında yapmalıyız ve derslerimize çok iyi çalışmalıyız. Okul eşyalarına kısacası okul malına zarar vermemeliyiz. Öğretmenlerimizi derste iyi dinlemeliyiz ve not tutmalıyız. Belir bir düzenimiz olmalıdır. Aşırı rahat hareketlerde bulunarak dersin dikkatini dağıtacak hal ve hareketlerde bulunmamalıyız. Okul kurallarına uymalı, okulumuzu ve öğretmenlerimizi sevmeliyiz.

 

Sevgili öğretmenim,

Eve geldiğimiz zaman da ev kurallarına uymalıyız. Mesela odamızı dağınık bırakmamalıyız. Annemiz ev işlerinde yardımcı olmalıyız ve evimizi devamlı düzenli bırakmalıyız. Böylece her gün düzenli olmak kişinin başka alanlarda da disiplinli ve çalışkan olmasını sağlar. Bu da hayatımızın başka alanlarına olumlu yönde etki eder. Mesela disiplinli çalışmak, düzenli olmak bizi hem çalışkan, hem gayretli insan yapar ve toplum içinde değerli bir insan oluruz. İşini düzenli yapan, sevilen sayılan kimseler oluruz.  


Disiplinli olmak, başarılarımızı artırır, çevremize örnek olur ve toplumda daha iyi bir birey olmamızı sağlar. Bu nedenle, disiplinli bir yaşam tarzı benimsemek, bizim ve çevremizdeki insanların mutluluğu ve başarısı için çok önemlidir. Disiplin insan yaşamını daha zevkli hale getiriri. İşlerimizi zamanında yapmanın verdiği özgüven sayesinde daha mutlu oluruz ve bu da insanlar ile aramızdaki iletişimi ve etkileşimi daha iyi hale getiriri. Anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme