Konuşma Yanlışları - 3

3. Bilmemekle İlgili Konuşma Yanlışları

Bilmemekten kaynaklanan konuşma yanlışları şunlardır :

Konuşma Yanlışlarını Bilmemek : Konuşma yanlışlıkları ve bu yanlışların nasıl düzeltileceği konusunda bilgi sahibi olmayan insanların konuşmaları yanlışlıklarla doludur .

Konuşma Kurallarını Bilmemek : İyi bir konuşmanın kurallarını bilmeden yapılan bir konuşma muhakkak ki güzel olmayacaktır . Kişi konuşma kurallarını bilmemesine sığınmamalı iyi bir konuşmanın kurallarını öğrenmelidir .

Konuşma Türlerini Bilmemek : Günlük bir konu hakkında konuşurken bilmediği bir konuyu biliyormuş havasında konuşmak , konuşmayı sen ben havasına sokmak , konuşurken konuyu kişlik boyutuna indirmek , karşıdaki kişinin sözünü kesmek , hoşgörüsüz ve sabırsız olmak ; konulu konuşmalarda  ya da topluluk önünde yapılan konuşmalarda is ekonuyu saptırmak , inandırıcı olmamak gibi hususlar konuşma türlerini bilmemekten kaynaklanır .

Konuşma türlerinin tamamında ortak özellik " inandırıcı " olmaya çalışmaktır . İnandırıcı olmayan bir konuşma güzel değildir .


Planlı Konuşmayı Bilmemek : Bir törende ve ya bir topluluk karşısında konuşma yapacak olanlar konuşmalarını bir plan etrafında hazırlamalıdır . Konuşma planında konuya nasıl girileceği , hangi konular üzerinde durulacağı , konuşmanın nasıl sona erdirileceği gibi hususlar üzerinde durulur . İyi bir konuşmanın anahtarı planlı konuşma becerisinden geçer .

Konuşma Yanlışları - 1 Konuşma Yanlışları - 2
Konuşma Yanlışları - 3

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme