İletişim Formu

Doğrudan Anlatım ve Dolaylı Anlatım Konu Anlatımı

Doğrudan Anlatım :
 Birisinin söylemiş olduğu bir sözün ya da birisine ait duygu ve düşüncelerin onun ifade ettiği gibi hiçbir değişikliğe uğratılmadan söylenmesine doğrudan anlatım denir . Kısacası doğrudan anlatım birisinin sözlerinin hiçbir değişikliğe uğratılmadan aynı şekilde aktarılması demektir . Doğrudan anlatım iki biçimde olabilmektedir : 
 1. Kişi kendi düşüncelerini ya da duygularını bizzat kendi anlatabilir . Anlatıcı bakış açıları konusundaki 1. şahsın ağzından anlatım ( kahraman bakış açısı ) buna örnektir .
 - Yağmurlu bir günde etrafımda olanlara aldırmadan ilerliyorum .
- Akşam çayımı demleyip maçı seyredeceğim .
- Pirinç pilavını çok severim . 

 2. Başka birine ait bir sözün herhangi bir değişikliğe uğratılmadan olduğu gibi aktarılması biçiminde de olabilir . Düşünceyi geliştirme yolları içerisinde yer alan " tanık gösterme " buna örnek olarak verilebilir .
 - M. Kemal Atatürk " Yurtta sulh, cihanda sulh sözü !" sözü ile barışın önemine vurguda bulunmuştur . 
- Dayım "Haftaya size geleceğiz" demiş .
- Muhasebe müdürü " Şirketin tüm faaliyetleri kanunlara uygun " dedi .
 Dolaylı Anlatım :
 Bir başkasına ait olan yazılı ya da sözlü duygu ve düşüncelerin olduğu gibi değil de anlatıcının kendi cümleleri içerisinde ifade edilmesine dolaylı anlatım denir . Mesela " haftaya size geleceğim" ifadesi doğrudan anlatıma örnektir . Biz bu ifadeyi " haftaya bize geleceğini söyledi " şeklinde ifade edersek söyleyen kişinin anlatmak istediği düşünceyi değiştirmeden kendi ifadelerimizle söylemiş oluruz  . Doğrudan anlatıma örnek olarak verdiğimiz cümleleri şimdi dolaylı anlatıma çevirerek yazalım .
 - Yağmurlu bir günde etrafında olanlara aldırmadan ilerlediğini söyledi . 
- Akşam çayını demleyip maçı seyredeceğini söyledi . 
- Muhasebe müdürü şirketin tüm faaliyetlerinin kanunlara uygun olduğunu söyledi .
Doğrudan anlatım ve dolaylı anlatımla ilgili test
- Doğrudan anlatım ve dolaylı anlatım ile ilgili örnekler

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.