İçinde Fiilimsiler Geçen Bir Hikaye

DENİZ YILDIZI

Yazı yazmak
(isim-fiil)  için okyanus sahillerine giden ( sıfat-fiil )
bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan
( sıfat-fiil ) birini görür. Biraz yaklaşınca (zarf-fiil)  , bu kişinin sahile vuran ( sıfat-fiil ) denizyıldızlarını, okyanusa atan (sıfat-fiil) genç bir adam olduğunu (sıfat-fiil ) fark eder. Genç adama yaklaşır:- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
Genç adam yanıtlar;
- Birazdan güneş yükselip
(zarf-fiil) , sular çekilecek.
Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;
- Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.
Ne fark eder ki?
Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.
- Onun için fark etti ama...Bu cevap bilgeyi şaşırtmış ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş, yazısının başına geçmek (isim-fiil)  üzere kulübesine gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya (isim-fiil)  çalışırken ( zarf-fiil ) genç adamın görüntüsü gözünün önünden hiç gitmemiş. Aklından çıkarmaya (isim-fiil) çalışmış, ama bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki, bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin asıl yaptığının (sıfat-fiil);  evrende bir gözlemci olmayı (isim-fiil)  ve olup (isim-fiil)  biteni (sıfat-fiil)  gözlemeyi (isim-fiil ) değil, evrende bir oyuncu olmayı (isim-fiil)  ve fark yaratmayı (isim-fiil) seçmek ( isim-fiil) olduğunu (sıfat-fiil)  sonradan anlamış ve utanmış. O gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması (isim-fiil) gerektiğini bilerek ( zarf-fiil ) yanmış. Yataktan kalkmış, giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla okyanusa deniz yıldızı atarak ( zarf-fiil ) geçirmiş.


10 yorum:

 1. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten EFSANNEEEE SAGOLUN ODEVİM BİTTİ <3

  YanıtlaSil
 3. adamnsın sen ölüyodum yoksa

  YanıtlaSil
 4. teşşekür ederim

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkür ederim çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 6. çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 7. onları suya atmazsam cümlesinde atmazsam fiilimsi olmuyor mu

  YanıtlaSil
 8. Direkt böyle yazsam ne olur kdjd

  YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...