Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Açıklayıcı anlatım ile ilgili paragraflara geçmeden önce kısaca açıklayıcı anlatım ve özelliklerini anlatalım . Açıklayıcı anlatım bilgi vermek amacıyla yazılan metinlerde kullanılır . Açıklayıcı anlatımda öğreticilik esastır . Deneme , makale , köşe yazısı gibi düşünce yazılarında kullanılan anlatım biçimidir . Açıklayıcı anlatımı bir kelime ifade edecek olursak bu kelime " bilgi " olurdu . Şimdi açıklayıcı anlatım ile ilgili örnek paragraflara geçelim :

Örnek Paragraf 1 :
Bazı insanlar renkleri diğer insanlar gibi algılayamaz ve daha farklı ve değişik özelliklerde görebilmektedirler . Bu duruma renk körlüğü adı verilmektedir ve bu rahatsızlığa sahip insanlar yeterli ışık altında dahi renkleri doğru göremezler . Renk körlüğünün kırmızı-yeşil , mavi-sarı , tam renk körlüğü gibi türleri vardır . Tam renk körlüğü olan insanlar hiçbir rengi tam olarak algılayamazlar .

Örnek Paragraf 2 :
Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik okyanusunun 500 bin mil karelik bir bölümünü kaplayan , kuş bakışı bakıldığında Miami, Bermuda ve Puarta Rico sınırları içerisinde kalan üçgen biçimini andıran bölgeye verilen addır . Bu bölge içerisindeyken son yıllarda kaybolan insan , gemi , uçak sayısı binler ile ifade edilmektedir . Bu bölgede uçak , gemi vb. araçların bir anda ortadan kaybolması ile ilgili olarak çok sayıda teori ortaya atılmıştır .

Örnek Paragraf 3 :
Aşık edebiyatı , aşık adı verilen halk ozanlarının saz eşliğinde söyledikleri halk şiirlerinden oluşan edebiyat türüdür . Aşık edebiyatı şiirleri içinde koşma , güzelleme , taşlama , koçaklama vb. türler bulunmaktadır . Aşık edebiyatında aşk , ayrılık , gurbet , hasret vb. birçok tema işlenmiştir . Karacaoğlan , Erzurumlu Emrah , Aşık Veysel ve daha birçok halk şairi bu topraklarda halkın duygularını dile getirmiştir .

22 yorum:

 1. Saolun,varolun.

  YanıtlaSil
 2. allah razı olsun sizde!..

  YanıtlaSil
 3. teşşekür ederim

  YanıtlaSil
 4. site açmışsın bilgi için kopya yapıştır yok amaçla yapılan iş tam zıt.beyin bedava....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eleştirinize katılıyorum haklılık payınız çok . Ama şunu soruyorum : Siz bir emek harcayıp özgün bir çalışma yapıyorsunuz . Yazıyı yayınlar yayınlamaz kopyala-yapıştır ile birçok siteye koymuşlar . İnsan emek verince bu durum zoruna gitmiyor değil .

   Sil
 5. çok sağolun yazılıda sizin sayenizde 100 aldım

  YanıtlaSil
 6. hiç beğenmedim çok kotu

  YanıtlaSil
 7. İsimsiz Kahraman26 Şubat 2019 09:33

  şimdi "Atlantik okyanusu" deil "Atlantik Okyanusu"
  Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik okyanusunun 500 bin mil
  karelik bir bölümünü kaplayan , kuş bakışı bakıldığında Miami, Bermuda ve Puarta
  Rico sınırları içerisinde kalan üçgen biçimini andıran bölgeye verilen addır .
  Bu bölge içerisindeyken son yıllarda kaybolan insan , gemi , uçak sayısı binler
  ile ifade edilmektedir . Bu bölgede uçak , gemi vb. araçların bir anda ortadan
  kaybolması ile ilgili olarak çok sayıda teori ortaya atılmıştır .

  YanıtlaSil
 8. hiç bir şey anlamadım bune çok kötü

  YanıtlaSil
 9. Çok iyi çok teşekkür ederim ben fakat paragraflar çok uzundu.Yazana kadar canım çıkar benim, ama yinede kullanamasamda çok iyi 👌🏿🌸💗

  YanıtlaSil
 10. Okyanus yaşamı hakında özgün bir bilgilendirme istiyorum. Açıklayıcı anlatım. Metin yazma yaba bilen olursa sevinirim ama acil

  YanıtlaSil
 11. Öncelikle merhaba. Bu yazıları kim yazmışsa ellerine sağlık çok güzel olmuş.Herkez çok uzun demiş ama az Dı bana göre.Yeniden söylüyorum bu yazıyı yazanın ellerine sağlık ödevime lazım oldu ve işime yaradı. Hepinize iyi günler dilerim hoşça kalın.������✍

  YanıtlaSil
 12. Neden biraz daha kısa değil

  YanıtlaSil

Deneme