Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Açıklayıcı anlatım ile ilgili paragraflara geçmeden önce kısaca açıklayıcı anlatım ve özelliklerini anlatalım . Açıklayıcı anlatım bilgi vermek amacıyla yazılan metinlerde kullanılır . Açıklayıcı anlatımda öğreticilik esastır . Deneme , makale , köşe yazısı gibi düşünce yazılarında kullanılan anlatım biçimidir . Açıklayıcı anlatımı bir kelime ifade edecek olursak bu kelime " bilgi " olurdu . Şimdi açıklayıcı anlatım ile ilgili örnek paragraflara geçelim :

Örnek Paragraf 1 :
Bazı insanlar renkleri diğer insanlar gibi algılayamaz ve daha farklı ve değişik özelliklerde görebilmektedirler . Bu duruma renk körlüğü adı verilmektedir ve bu rahatsızlığa sahip insanlar yeterli ışık altında dahi renkleri doğru göremezler . Renk körlüğünün kırmızı-yeşil , mavi-sarı , tam renk körlüğü gibi türleri vardır . Tam renk körlüğü olan insanlar hiçbir rengi tam olarak algılayamazlar .

Örnek Paragraf 2 :
Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik okyanusunun 500 bin mil karelik bir bölümünü kaplayan , kuş bakışı bakıldığında Miami, Bermuda ve Puarta Rico sınırları içerisinde kalan üçgen biçimini andıran bölgeye verilen addır . Bu bölge içerisindeyken son yıllarda kaybolan insan , gemi , uçak sayısı binler ile ifade edilmektedir . Bu bölgede uçak , gemi vb. araçların bir anda ortadan kaybolması ile ilgili olarak çok sayıda teori ortaya atılmıştır .

Örnek Paragraf 3 :
Aşık edebiyatı , aşık adı verilen halk ozanlarının saz eşliğinde söyledikleri halk şiirlerinden oluşan edebiyat türüdür . Aşık edebiyatı şiirleri içinde koşma , güzelleme , taşlama , koçaklama vb. türler bulunmaktadır . Aşık edebiyatında aşk , ayrılık , gurbet , hasret vb. birçok tema işlenmiştir . Karacaoğlan , Erzurumlu Emrah , Aşık Veysel ve daha birçok halk şairi bu topraklarda halkın duygularını dile getirmiştir .

14 yorum:

 1. allah razı olsun sizde!..

  YanıtlayınSil
 2. teşşekür ederim

  YanıtlayınSil
 3. site açmışsın bilgi için kopya yapıştır yok amaçla yapılan iş tam zıt.beyin bedava....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eleştirinize katılıyorum haklılık payınız çok . Ama şunu soruyorum : Siz bir emek harcayıp özgün bir çalışma yapıyorsunuz . Yazıyı yayınlar yayınlamaz kopyala-yapıştır ile birçok siteye koymuşlar . İnsan emek verince bu durum zoruna gitmiyor değil .

   Sil
 4. çok sağolun yazılıda sizin sayenizde 100 aldım

  YanıtlayınSil
 5. hiç beğenmedim çok kotu

  YanıtlayınSil
 6. İsimsiz Kahraman26 Şubat 2019 09:33

  şimdi "Atlantik okyanusu" deil "Atlantik Okyanusu"
  Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik okyanusunun 500 bin mil
  karelik bir bölümünü kaplayan , kuş bakışı bakıldığında Miami, Bermuda ve Puarta
  Rico sınırları içerisinde kalan üçgen biçimini andıran bölgeye verilen addır .
  Bu bölge içerisindeyken son yıllarda kaybolan insan , gemi , uçak sayısı binler
  ile ifade edilmektedir . Bu bölgede uçak , gemi vb. araçların bir anda ortadan
  kaybolması ile ilgili olarak çok sayıda teori ortaya atılmıştır .

  YanıtlayınSil
 7. hiç bir şey anlamadım bune çok kötü

  YanıtlayınSil
 8. Çok iyi çok teşekkür ederim ben fakat paragraflar çok uzundu.Yazana kadar canım çıkar benim, ama yinede kullanamasamda çok iyi 👌🏿🌸💗

  YanıtlayınSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...