Bilim ve Sanat Takdir Edilmediği Yerden Göç Eder Sözü İle İlgili Kompozisyon - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

Bilim ve Sanat Takdir Edilmediği Yerden Göç Eder Sözü İle İlgili Kompozisyon

    0
Bilim ve Sanat Taktir Edilmediği Yerden Göç Eder Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bilim ve sanat bir medeniyetin gelişmişlik ölçüsünün göstergesi , adeta şah damarlarıdır . Bilim ve sanata değer vermeyen toplumlar kısa sürede bağımsızlıklarını kaybederek başka milletlerin güdümü altına girerler . Bilimde geri kalan milletler , başkalarının açık pazarı haline gelirken sanatta geri kalan milletler de başka milletlerin kültür emperyalizminin hedefi olur .

İbn-i Sina " Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder . " sözü ile yöneticilerin bilim adamlarına ve sanatkarlara değer vermesi gerektiğini aksi takdirde bu insanların ülkelerini terk etmek durumunda kalacağını söylemiştir . Günümüzde İbn-i Sina'nın bu tespitine "beyin göçü" adı verilmektedir . Bilim adamları ve sanatkarlar değer görmedikleri , uygun çalışma ortamı bulamadıkları yerleri terk ederek kendilerine ve çalışmalarına ilgi gösteren ülkeleri tercih ediyor . Tarih içerisinde de bu durum böyle olmuştur . Orta Çağ'ın karanlık Avrupa'sında bilim ve sanat aşağılanırken Fatih Sultan Mehmet'in bilime gösterdiği değer ve saygı Avrupa'dan birçok bilim adamının Osmanlı topraklarına göç etmesini sağlamıştır .

Bilim adamlarına ve sanatkarlara değer vermek gerekir . Bu iki kesim bir ülkenin estetik ve teknolojik gelişimini sağlayan unsurlardır . Onlar değer görmedikleri zaman elbette ki değer görecekleri yerlere gitmek isteyeceklerdir .
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.