"Bir Kütüphane Bin Cezaevi Kapatır." Sözünden Hareketle Bir Kompozisyon Yazınız.

 Bir  Kütüphane Bir Cezaevi Kapatır Sözünden Hareketle Bir Kompozisyon Yazınız.


Eğitim öğretim yuvalarının en temel taşlarından biri olan yer,  kütüphane denilen ilim yuvalarıdır. Her türlü kitapların olduğu, istediğimiz romanları, hikayeleri, masal kitaplarını, dergileri, ansiklopedileri ve daha çok sayıda kitap türünü burada bulabiliriz ve her birinin sayfalarına dokunarak o sayfaların muhteşem kokusunu içimize çekebiliriz.


Okumak, yaşamın değeridir, yaşamı anlamlaştıran, hayata ne için geldiğimizi bize öğreten , doğruları, yanlışları ile insan olduğumuz bize hatırlatan şey kitaplardır. Kitaplar ile okuyarak, sorgulayarak, eleştirerek öğrenmediğimiz bilgiler öğreniriz. Okuyan insan her şeyden önce merak eden insandır. Meraklı olmak iyi bir şeydir yeter ki amacımıza ulaşabilecek hayaller için kendimize hedefler koyalım ve o hedeflerin de peşinde koşalım.


 

 Okuyan insan,  neler olup bittiğinin farkında olan insan olduğu için her denilen söze hemen inanmaz. Önce bir araştırır, doğru olup olmadığına emin olduktan sonra anlatılan bir şeye inanır. Okuyan insan , kendini bilirse o kişide okumak daha da  bir anlam kazanır. Kişi gerçek anlamda okumaya, insan olmaya önem verdiyse iyi bir insan olur. İyi olan insan da kitaplar sayesinde çok şey öğrenir.Cahil olmaz, merhametli olur, kültürlü olur ve başkalarına zarar vermez. Başkalarına zarar vermeyen , nitelikli insanların , bilinçli eğitimli insanların olduğu toplumlarda da hapishaneye yani cezaevlerine ihtiyaç kalmaz. Çünkü kimse suç işlemediği için buna gerek duyulmaz. Durum böylece olunca da okuyan toplumların insanları mutlu ve huzurlu olur. O toplumda dayanışma olur, işbirliği olur. İnsanların tartıştığı konular ilim ve bilim ile ilgili olur.  


 

Okuyan toplumlarda suç oranı azalır,  kadın cinayetleri, hırsızlık olayları, gasp olayları ve daha birçok şey yok olmaya başlar. Çünkü okumak, gerçek anlamda iyi bir insan olmaya niyetlenmek kişinin ahlakını güzelleştirir. Okuyan insan başkalarının hakkını yemez, adaletli olur, eşitliği savunur ve  kötü olaylara karışmaz. Alın terine , emeğe saygı duyan bilinçli toplumlar yükselmeye , ilim ve fen yolunda zirveye çıkmaya ve zirveden inmemeye de devam eder. Hapishanelerin yerini eğitim ve öğretim yuvaları alır. İşte tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak şuna çok dikkat etmeliyiz. Çocuklarımız, en değerli, geleceğimizin aydınlarını küçük yaşlardayken kitap okumaya, iyi insan olmaya alıştırmalıyız. Onları olduğu gibi kabul etmeli, merak ettiği konuları onlara anlatmalı ve onları güzel davranışlara yönlendirmeliyiz.
 

 Küçük yaşta atılan güzel ahlakın temeli ve eğitimin temeli o çocukların gelecekte kötü işler yapmasını engelleyecektir. Çocuklarına kötü örnek olan, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayan, onları iyi bir ahlakla yetiştirmeyen ve ona iyi bir model olmayan anne ve babalar da o minik yavruların geleceğine büyük bir darbe vurur. Bugün hapishanelerde çok sayıda gençler, yetişkinler vardır. Bunların birden çok sebebi vardır ama en önemli sebeplerinden biri de aile ortamının, yetiştiği çevrenin onun bu hale düşmesine neden olan etkenlerden biridir. Zararın neresinden dönülürse kardır mantığı ile hareket ederek oradaki gençleri tekrar topluma kazandırmalı, iyi işler yapmaya yönlendirmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme