İnsanı İnsan Yapan Nitelikler Nelerdir?

 İnsanı İnsan Yapan Nitelikler Nelerdir?

 

İnsanı insan yapan en önemli ve en değerli özelliklerinden biri insanın ,  insani duygulara sahip olmasıdır. Kendisine saygılı olması, içinde yaşadığı topluma ve dünyaya saygılı olmasıdır.


İnsan olmayı hak etmek için ilk olarak şefkat ve merhamet duygusuna sahip olmak gerekir. Sevmek, sevilmek gerekir. Yardımcı olmak gerekir, kolaylaştırmak, zorlaştırmamak gerekir.

 

Nitelikli bir insan üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirir. Arı gibi, karınca gibi çalışır. Kendini geliştirmek için gündemdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eder. Girişimci olur, üretken olur ve kimseye el açmamak için çok çalışır ve alın teri döker.


İnsanı insan yapan niteliklerden biri  de onun hoşgörülü olması, affetmeyi bilmesidir. Gündelik boş işlerle, boş dedikodular ile uğraşmak yerine işi ile uğraşır.
İnsan haklarına önem veren, adalete, eşitliğe veren biri olmasıdır. Irkçılığa karşı olan , kadın erkek ayrımı yapmayan, zengin, fakir ayrımı yapmayan  hümanist  bir kimse olmasıdır. İşte tüm bunlara sahip olan kimse insandır. Ülkesi için, dünyası için çalışıp geleceğe güvenle bakan , çevreyi, doğayı koruyan, yeri geldiği zaman bonkör yeri geldiği zaman tutumlu olan kimseler insanı insan özelliklere sahip olur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme