Barış İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Barış İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsanların birbirine olan güvensizliği, bitmek bilmeyen hırs ve menfaatleri, devletlerin sürekli olaylar çıkarıp savaşa devam etmesi, bitmek bilmeyen ayrılıklar, acılar, özlemler ne yazık ki barışı sağlamamaktadır. Barış demek güven ortamı demek, var olduğun dünyada her insanın özgürce , mutluluk ve huzur içinde acı çekmeden, işkencelere maruz kalmadan yaşayabilmesi demektir. Dünyada yeteri kadar kaynak varken insanların gözü ne yazık ki bir türlü doymaz. Hep daha fazlasını ister insanoğlu.

 

Benim ülkem daha çok gelişsin, ülkemin insanları daha rahat etsin, daha mutlu olsun vb. Oysa dünya insanları rahat etsin, kaynaklardan herkes faydalanabilsin, hiçbir bebek, çocuk açlıktan ölmesin, savaştan yok olmasın, ailesinden ayrı kalmasın. Dünya böyle olsa daha yaşanılır, daha güvenilir bir yaşam alanı içinde olmaz mıyız ? Mutluluğu , huzuru sadece kendimiz için değil dünyada yaşayan her insan için düşünmeliyiz. Herkes  savaşsız ortamda büyüsün, herkes ailesi ile birlikte olsun, mutlu olsun, gülen yüzler olsun çevremizde;  ağlayan masumlar değil. Aydınlık, barış dolu yarınlar beklesin bizi. Yeter ki birlik, beraberlik içinde olalım. Yeter ki savaşa hayır, barışa sonsuzluk diyelim. Birlikte çalışalım dünyamız için, birlikte çalışalım barış için. Barış iklimi yayılsın dünyanın bir cundan diğer ucuna. Kalpler bir olsun, gönüller bir olsun.

 

 

Yollarımız barış çiçekleri ile donansın, kalbimiz sevgi ile.  Silahlar sussun, sevgi çiçekleri dile gelsin.  İçinde yaşadığımız doğa savaşın yıkıcı etkilerine maruz kalmasın, barışın ikliminde yenilikler, yeşillikler dolsun dünyamıza. İşte böyle olduğu zaman daha güzel olmaz mı dünyamız. Ne demiş Sevgili Yunus:

“ Gelin danış olalım; işi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim. Bu dünya hiç kimseye kalmaz.”

1 yorum:

Deneme