“ Hayatta Hep Mutlu Olursam, Hayalini, Kuracak Neyim Kalır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

“ Hayatta Hep Mutlu Olursam, Hayalini, Kuracak Neyim Kalır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği


Yaşanacak ömrün süresini biz belirleyemeyiz. Her ne kadar alacağımız tedbirler olsa da yaşam bize armağan edilmiş ve zamanı gelince sona erecek olan bir süreçtir. Yaşadığımız bu süre içinde de güzel günlerimiz , dertli anlarımız elbette olacaktır. İnsan her zaman mutlu olmaz, her zaman mutsuz da olmaz. Ama bazı insanlar vardır ki hayatta hep mutlu olayım isterler. Hiç acı çekmeyim, hiç sıkıntım olmasın, her şeyim dört dörtlük olsun ve mutluluk benimle olsun. Ne yazık ki bu ancak hayaller dünyasında olur.

 

  İnsan hep mutlu olsa, hiç sıkıntıları olmasa yaşamı nasıl öğrenecek?  Yaşamın o zorlu şartlarını tecrübe edinmeden , hatalarından ders çıkarmadan yaşam öğrenilmez ki. Elbette mutsuz günlerimiz de olacak ki hayal edecek bir şeylerimiz var olmaya devam etsin. Hep mutlu olsak hiç maddi ya da manevi sıkıntı çekmesek yürüdüğümüz bu zorlu yollarda karşımıza bin bir çeşit problemler çıkmasa bugün bu kadar güçlü olamazdık. İnsanı güçlü kılan, insanı olgun yapan ve hayata daha geniş açıdan bakmasını sağlayan şeyler yaşadığı her  şeydir. Bu,  iyi günler de olur, kötü günler de olur. Hayat her şeyi ile bize sunulmuş bir sürpriz kutusudur. Bu kutudan bazen acı olaylar, bazen de tatlı olaylar çıkar. Önemli olan bunları anlayabilmek, sorgulayabilmek ve hayallerimizi kurmaya devam edebilmektir. Hayalini kuracak hiç bir şeyimiz kalmamış olsa, her istediğimize ulaşmış olsak bile hayata bağlayacak olan ne olur o zaman?

 

 Hayat sıradanlaşmaya başlar ve kişi anın keyfini çıkaramaz, yaşamı coşkulu bir şekilde yaşayamaz. Bunun sonucunda da yaşam;   kurak, renksiz, havasız bir döngü içinde kendini i tekrarlar durur. Hayal kurmak güzeldir, hayal kurmaktır insanı yaşama bağlayan. Onun için hayal kurmaktan vazgeçmemeliyiz, yaşamdan kendimizi soyutlamamalıyız.

 


2 yorum:

Deneme