“Dünyada Her Şeye Değer Biçmek Mümkündür Fakat Öğretmenin Eserine Asla Değer Biçilemez.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


“Dünyada Her Şeye Değer Biçmek Mümkündür Fakat Öğretmenin Eserine Asla Değer Biçilemez.” Sokrat

 

Eğitim ve öğretime önem verilmeyen, gelişmeyi ,ilerlemeyi kabul etmeyen milletler yakın zamanda yok olur. Eğitim ve öğretimin temel belirleyicisi, ana unsuru ise öğretmenlerdir. Bir ülkenin her açıdan gelişmesinin temelini atan kimseler de öğretmenlerdir. Çok güçlü bir ordunuz olabilir bunun nedeni öğretmenlerdir, çok sayıda bilim insanınız  olabilir. Bunun nedeni öğretmenlerdir. Ülkenizdeki okuma yazma seviyesi yüksek seviyelerdedir. İşte bunun ve daha birçok şeyin nedeni de öğretmenlerdir. Çünkü nitelikli öğretmenlerin elinden çıkan çocuklar dünyada başarılı işlere de imza atan kimseler olur.


 Dünyada her şeye değer biçilebilir. Şunun fiyatı şu kadardır, bunun fiyatı bu kadardır gibi ama öğretmene asla değer biçilemez. Çünkü onun emekleri, onun uğraşları para ile ölçülemez. Onun manevi hizmetleri, gönüllü hizmetleri güzel yürekleri sayesinde olur. Öğrencilerinin kalbine dokunan, onların dilinden anlayan ve onların gelecekte iyi bir insan olmasını, başarılı olmasını sağlayan değerli öğretmenlerdir. Öğretmen dünyaya çok sayıda eser bırakır. Bıraktığı eserleri ise güzel ahlaklı yetiştirdiği çocuklardır. Ülkesine, dünyaya faydalı işler yapmış başarılı kimseler ya da çok başarılı olamamış ama merhametli, insan olma özelliğini kazanmış, erdemli kimselerdir öğretmenlerin eseri.


 Öğretmenler de her canlı gibi bu dünyada yok olup giderler ama onların yetiştirdiği nesillerden yeni öğreticiler, yeni eğitimciler kaldığı yerden güzel işler yapmaya devam ederler. Yeni öğretmenler de  gelecek nesilleri  yetiştirir, onlara  şekil verir ve çok güzel bir tablo ortaya çıkar.  Öğretmenlerin hayatımızda  ne kadar etkili olduğunu ve onların değerlerine paha biçilemeyeceğini şu örnekle de anlayabiliriz. Öğretmenler her yıl çok sayıda öğrenci okutur, yetiştirir ve onların insan olması için, iyi olması ve başarılı olması için mücadele eder ve onlara model olur. Böyle bir öğretmenin yetiştirdiği çocuk da ileride baba olacak, komşu olacak, akraba olacak vb. Bu öğrenci de öğretmeninden öğrendiği güzel olan ne varsa bunları yaşamında başkalarına aktaracak ve o başka kimseler de güzel şeyler öğrenecek ve güzel işler yapacak ve bu sürekli olarak devam edecek ve kısır  bir döngüye girmeden güzellikler olmaya devam edecektir. 
Kısacası öğretmenin bir çocuğu bile güzel ahlaklı ve başarılı yapması sonucunda bu güzellikten çok sayıda insan etkilenecek ve etkilenenler de kendilerini geliştirmek ve iyi insan olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. İşte tüm bunlara paha biçilemez. Çünkü öğretmenin yaptığı bir işin sonunun nerelere kadar gittiğini ve insanların yaşamında nasıl güzel bir etki bıraktığını tahmin bile edemezsiniz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme