C Harfi İle Başlayan, Fazla Bilinmeyen Atasözleri Ve Anlamları

 C Harfi İle Başlayan, Fazla Bilinmeyen Atasözleri Ve Anlamları         * Can cümleden azizdir:  İnsanoğlunun yapısında ben merkezci düşünme vardır, bencillik vardır.  Bunun içinde her şeyden önce kendini düşünür insanoğlu. Her şeye rağmen bencil olmamalıyız ve  kişisel çıkarlarımızı toplumsal çıkarların üstüne çıkarmamalıyız.

         

        * Canı kaymak isteyen, mandayı yanında taşır:  En iyi kaymak manda sütünden yapılır ve her yerde de bulunmaz. Güzel yaşamak isteyen kimseler de  bu yaşayışın zorluklarını çekmeye razı olmalıdır. Gerekli kaynakları elinin altında bulundurmalıdır.

          

          * Cins kedi ölüsünü göstermez: Nitelikli kediler ölçeğini hissedeceği zaman ortalıkta dolaşmaz, bulunamayacak yerlere giderler. Nitelikli insanlar da toplum içinde kendini gülünç duruma getirecek hal ve hareketlerde bulunmaz.         * Cahil, kendinin düşmanıdır: Cahil kimseler  her davranışı düşünmeden  ortaya koyar ve bunun zararı da kendisine olur. Cahil olmamalı, okuyup kendimizi geliştirmeli, gündemdeki ve dünyadaki gelişmelere kapalı olmamalıyız.


         * Cambaz ipte, balık dipte gerek:   Cambazın görevi ipte yürümektir. Balığın görevi ise suda yüzmektir. Cambaz suda yüzemez, balık da ipte yürüyemez. Yani birinin diğerinin görevini yapmasının hiçbir anlamı olmaz zaten yapılamaz da.  Herkes kendi işini yapmalıdır.      * Canı acıyan eşek, attan yüğrük olur: Normal zamanlarda eşek attan daha yavaş hareket eder fakat eşeğin canı yandığı zaman attan daha hızlı koşmaya aşlar Bu atasözünde de verilmek istenen mesaj şudur:  Can korkusu insana bazı zamanlarda olmadık şeyler yaptırabilir.


         * Cins horoz, yumurtada öter: Horoz olacak civciv henüz yumurtadayken  kendini belli etmeye başlar. İleride büyük adam olacak çocuk da  davranışlarıyla küçük yaşta kendini belli eder.

       

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme