Ö Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 Ö Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları


Öksüz güler mi meğer yanıla:   Öksüz olan , ani annesi vefat eden kimseler yaşam içinde çok sıkıntı çekerler ve mutluluğu doyasıya yaşayamazlar. İnsan olarak öksüz olan kimselere yardım etmeli, onların ellerinden tutmalıyız. Kimsesizlerin kimsesi olduğumuzu onlara göstermeliyiz.

Ölmüş eşek, kurttan korkmaz:  Ölmüş eşeğin korkacağı bir şeyi olmaz daha. Her şeyini kaybeden kimselerin de korkacak, kaybedecek  bir şeyi olmaz.


Ön tekerlek nereye giderse, art tekerlek de oraya gider:   Arabanın n tekeri nereye giderse zorunlu olarak arka tekerlek de oraya gider. "Bir ailede büyükler nasıl bir hayat  sürerlerse çocuklar da benzeri bir hayat sürerler. Onun için anne ve babalar çocuklarına iyi örnek olmalı ve iyi işler yapmalıdır.


Öpersen kendi elini öp:  İnsan ilk önce kendine saygı duymalı, sonra başkalarına saygı duyulmalıdır. Kendimize olan saygımızı asla kaybetmemeliyiz.


Öz ağlamayınca , göz yaşarmaz: Kimi insanlar vardır ki sırf ağlıyor desinler diye içten olmasa da ağlamaya çalışır ve sahte ağladığı her halinden belli olur. Bir şeye içten üzülmediğimiz zaman gözümüzden bir tek damla yaş dahi gelmez.  Bir şey zorla olmaz.


 
Ölünceye kadar geçineceğini, yoruluncaya kadar ara:   İnsan geçimini sağlamak için kendine bir meslek edinmeli ve o mesleğini de ömür boyu yapmaya çalışılmalıdır. Kimseye muhtaç olmamak için çalışmalıyız ve geçimimizi sağlamalıyız.


Öpülecek yanak, dudağa yakın gelir:   Sevgi karşılıklı olan bir duygu ve eylemdir. Bizi seven kişileri biz de sevmeliyiz.


Ölürse yer beğensin, kalırsa yer beğensin:    Toplum  herkes  tarafından sevilen insanların  çabuk öldüğüne inanır. Çok sevilen kişiler iyi insanlar olduğu için toplum böyle kimselerin ölmesini istemez ve hep sağlıklı yaşamasını ister.  Ölmeden önce iyi bir insan olmalıyız, topluma faydalı yapıtlar yapmalıyız, faydalı işler yapmalıyız ki ölünce bile arkamızdan güzel bir şekilde anılmış olalım.


Öksüz çocuk, göbeğini kendi keser:  Anası, babası olmayan çocuklar sorunları olduğu zaman  o sorunların üstesinden tek başına gelmeye çalışırlar. Çünkü onlara yardım edecek  başka kimse olamaz. Olsa da hiç kimse ana baba kadar  içten ve karşılıksız olamaz. Bizler öksüz olan çocuklara elimizden geldiği kadar yardım etmeliyiz ve onların da mutlu olmasını sağlamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme