“Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir.” Sözünü Kısaca Açıklayınız. Bu Sözde Hangi Değerler Öğütlenmiştir? Açıklayınız

 “Komşusu Açken Tok Yatan  Bizden Değildir.” (Hz. Muhammed) Sözünü Kısaca Açıklayınız. Bu Sözde Hangi Değerler Öğütlenmiştir.? Açıklayınız.

 

Alemlere rahmet olarak gönderilen, güvenilirliği ile , yaşadığı hayat ile ümmetine örnek olan büyük insan Hz. Muhammed Mustafa efendimizdir. Peygamber Efendimiz  her zaman tok gönüllü bir insan olmuş, kendisi açken bir başkasının aç yatmasına asla gönlü razı olmamıştır. İnsan nasıl ki kendi nefsini düşünüyorsa, kendi aile bireylerini düşünüyorsa bu düşünceyi yardıma muhtaç olan komşusu için de düşünmelidir. Komşularımız bizim en yakınlarımız, zor günlerde can yoldaşımız, elimiz, ayağımız kolumuzdur. Onların çektiği en ufak bir maddi sıkıntıdan hemen haberdar olmalıyız ve onlara elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışmalıyız.

 


Efendimiz bu sözü ile yardım etmenin ne denli büyük bir erdem olduğuna değinmiştir. Ayrıca kendimizi aç olan komşumuzun yerine koyarak empati kurma becerisine de sahip olmalıyız ve  onun için de daha hassas ve daha insani bir düşünce içinde olmalıyız. Yardımsever olmak, dayanışma içinde olmak, iş birliği ile zor durumda olan komşularımızın halinden anlamak ve onlara yardım etmek en büyük insanlık örneğidir. Komşusu açken tok yatan kişi insan kavramının içine giremez. Komşusu aç olarak yatarken kendinin karnı şişen bir kimse iyi bir Müslüman da olamaz. Müslüman din kardeşinin halinden anlayan, onun zor gününde yardım eden kimse olmalıdır aynı zamanda. İ

 

İslam dini öyle güzel, öyle muhteşem bir dindir ki onu iyi anlayan, onu iyi araştıran  bir Müslüman da dininin gereklerine göre hareket eder ve komşusu açken tok yatmaz ve hemen komşusu için harekete geçer ve onun için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapar. Böyle olunca da Müslümanlar arasındaki sevgi ve muhabbet de çoğalır ve başka ülkelere de örnek insanlar olunur. Efendimizin bu anlamlı sözünden  yardımseverlik, empati kurma, dayanışma içinde olma gibi değerler ön plana çıkmaktadır. Unutmayalım ki komşularımızın bizim üzerimizde hakkı vardır, bizim de komşularımızın üzerinde hakkımız vardır. Onun için kim bir zora düşerse  ona yardım etmeli ve bu yardımlaşma da  her zaman devam etmelidir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme