F Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları

F Harfi İle İlgili Tüm Atasözleri ve Anlamları


Fare çıktığı deliği bilir: Fare sezgileri yoluyla çıktığı deliği bilir ve geri oraya döner. Her insan da kendini güvende hissettiği yeri bilir ve oradan fazla uzaklaşmaz.

Fare kaçmayınca delik görünmez: Fare zor girilen, fazla bilinmeyen yerlerden çıktığı için  ancak onlar girip çıkarken fareleri onları görebiliriz. Kurnazca ve ustalıkla kötülük yapanları da  izleyerek onlara anında müdahale edebilir ve yapacağı kötülüğe engel olabiliriz.

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp: Fakirlik ayıp olmaz, önemli olan tembel olmamak, çalışkan olmaktır. İnsan kaderine boyun eğip ben zaten fakirim deyip oturmamalı, çalışmaya devam etmelidir.
Fare geçer, yol bulur: Fareler diğer hayvanlara göre daha akıllı olduğu için  onların buldukları, girip çıktıkları yolu diğer hayvanlar da izler. İnsanlar da başka insanlara kötü örnek olacak davranışlardan kaçınmalıdır anlamı çıkar.

Fala inanma, falsız kalma: Eğlenmek amacı ile , rahatlama amacı ile  yaptırılan falı ciddiye almamalıyız. Gerçek dışı şeylerle kendimizi avutmamalı, onlara inanmamalıyız

Fazla aş ya karın ağrıtır, ya baş: Fazla yemek insanı rahatsız eder. Sağlığımızı bozacak kadar aşırı yemek yemeden uzak durmalıyız.

Fukaranın tavuğu, zenginin atı kıymetli olur: Az ve yetersiz olsa da kendimize ait olan şeylerin değerini bilmeliyiz ve onları korumalıyız.

Fazlası haram: Her şeyin gereğinden fazlası gereksiz ve ve yanlıştır. Fazla şey istememeli, başkalarının hakkına el uzatmamalıdır.

Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günü: Toplumda saygın bir yeri olan kişiler, mevki kaybına uğradıklarında aykırı davranmaktan çekinmezler.

Felek kimine kavun yedirir, kimine kelek: Şans herkesin yüzüne eşit gülmez.

Fırsat her zaman ele geçmez: Başarılı olmak için her zaman uygun zaman ve uygun ortamı bulamayız ama bulduğumuz zaman da bu anları değerlendirip çalışmalıyız.

Faydasız baş  mezara yaraşır: Hayatta bir işe yaramayan, çalışmayan, üretmeyen insanın ölüden farkı yoktur. Kendimize ve içinde yaşadığımız topluma faydalı olmalıyız.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme